niedziela, 25 czerwca 2017

"Autobusem przez Polskę" Odcinek 33: Warszawa, linia 523

W grupie przyspieszonych linii autobusowych w Warszawie jedną z ważniejszych stanowi linia 523, łącząca Stare Bemowo z dworcem kolejowym na Olszynce Grochowskiej. Jest to też jedna z dłuższych warszawskich linii autobusowych - liczy niemal 21 kilometrów.

Linię tę uruchomiono w wyniku przekształcenia ówczesnej linii K w dniu 1 października 1993 roku. Miała podobną do dzisiejszej trasę, jednak z ulicy Kopińskiej dodatkowo skręcała w Grójecką i stamtąd w Aleje Jerozolimskie, a na Trasę Łazienkowską wracała ulicą Chałubińskiego i aleją Niepodległości. Obecną trasą linia kursuje od 1 września 2006. Po likwidacji linii 408 jesienią roku 2009 linię 523 dodatkowo wzmocniono o wtyczki ma trasie PKP Olszynka Grochowska - Dworzec Zachodni, co doprowadziło do wypadkowej częstotliwości 3-4 minuty.

Później jedyną zmianą było przeniesienie linii na Most Poniatowskiego po pożarze przeprawy w ciągu Trasy Łazienkowskiej. Dziś częstotliwość wynosi od 5-6 minut w szczycie do 12 minut w dni wolne. Na przejechanie całej trasy autobusy potrzebują zwykle około godziny.


fot. Pawel192 (warszawa.wikia.com)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane