piątek, 16 czerwca 2017

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 82: SKA1 Wieliczka Rynek-Kopalnia - Kraków Lotnisko (Polska

Na moment wracamy do Polski, a dokładnie do Krakowa, bo warto przyjrzeć się trasie pociągu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z Wieliczki do krakowskiego Portu Lotniczego w Balicach. Warto dlatego, że trasa ta w zasadniczej części znacznie zmieni się w ciągu najbliższych lat, stąd ostatnia szansa na to, by zobaczyć ją w tym kształcie.

Linia SKA1, łącząca wspomniane stacje, to pierwsza linia kolei aglomeracyjnej uruchomiona przez Koleje Małopolskie. Rozpoczyna się w centrum Wieliczki, na przystanku Wieliczka Rynek-Kopalnia, zbudowanym nieco ponad 300 metrów przed dawnym przystankiem Wieliczka Rynek. Stamtąd wiedzie linia kolejowa 109 do stacji Kraków Bieżanów, o długości niespełna 5,5 kilometra. Linię uruchomiono w 1857 roku, a już od 1960 roku wprowadzona została tam trakcja elektryczna, a linią zawładnęły elektryczne jednostki EN57 i EN71. W Bieżanowie linia włącza się w LK 91 relacji Kraków - Medyka. Do stacji Kraków Główny przemierza jej początkowy odcinek o długości 6400 metrów, uruchomiony w 1856 roku.

Dalej pociągi kursowały do Mydlnik początkowo linią 133, ale po modernizacji i przebudowie trasy na lotnisko pociągi kursują od razu linią 118, która ciągnie się na długości prawie 11 kilometrów do samego lotniska. Linię otwarto w 1951 roku, choć niektóre źródła podają jako datę rozruchu rok 1960. Początkowo linię 118 liczono od Mydlnik do Balic, ale od 25 września 2015 roku, odkąd zakończono elektryfikację i modernizację trasy do Portu Lotniczego, liczona jest od północnej głowicy rozjazdowej stacji Kraków Główny, gdzie rozpoczynają się wydzielone tory. Linia ma osobne perony na przystankach: Łobzów, Młynówka, Zakliki oraz Olszanica, a końcową stacją jest położona pod parkingiem przy terminalu lotniska Kraków Lotnisko (Airport). Pociągi kursują tutaj niezależnie z częstotliwością 30 minut, a po usunięciu wąskiego gardła (pojedynczy tor w rejonie Bronowic) pojadą w przyszłości co kwadrans. Także w przyszłości powstanie dodatkowy przystanek Kraków Bronowice, nad aleją Armii Krakowej.

Cała trasa pokonywana jest w nieco ponad 40 minut. Jazda z centrum miasta do lotniska trwa 18 minut. Nagranie poniżej zrealizował użytkownik zakopiec911 dzięki uprzejmości UMWM, Kolei Małopolskich, przy współpracy Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Krakowie.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane