piątek, 30 czerwca 2017

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 84: Kolej Koszycko-Bogumińska (linie 320+129, Czechy+Słowacja)

Chcąc płynnie powrócić na jakiś czas ze Słowacji do Czech, wybierzmy się w podróż transgranicznej linii kolejowej, znanej jako Kolej Koszycko-Bogumińska, po czesku Košicko-Bohumínská Dráha (KBD), a po słowacku Košicko-Bohumínska Zeleznica.

W całości linia ma niemal 369 kilometrów długości. Jako że znajdowała się pierwotnie w całości na terenie Austro-Węgier, powstała dość sprawnie. Jej budowa przypadła na lata 1867-1872. Od początku roku 1869 sukcesywnie oddawano kolejne odcinki. Najpierw 1 lutego 1869 roku pociągi pojechały między Boguminem a Cieszynem. 1 września 1870 roku uruchomiono pierwszy odcinek na terenie dzisiejszej Słowacji, z Koszyc przez Kysak do Preszowa. Połączenie Cieszyna z Żyliną uruchomiono 8 stycznia 1871. W tym samym roku w grudniu, w odstępie zaledwie 4 dni, ruch kolejowy uruchomiono na dwóch kolejnych odcinkach: 8 grudnia między Żyliną a Popradem oraz 12 grudnia z Popradu do Nowej Wsi Spiskiej. Brakujący odcinek Nowa Wieś Spiska - Kysak został oddany do użytku 12 marca 1872 roku.

Już kilkanaście lat po otwarciu KBD zaczęto przebudowywać odcinek Żylina - Bogumin na linię dwutorową. 4 grudnia 1898 drugi tor otwarto na odcinku Żylina - Jabłonków, po 1913 drugi tor dociągnięto do Cieszyna, w 1914 do Karwiny, a 30 września 1915 roku do Bogumina. Po I wojnie światowej i rozpadzie Austro-Węgier linia stała się jednym z najważniejszych połączeń kolejowych Czechosłowacji. Jej częściowy przebieg przez tereny etnicznie polskie był jednym z powodów polsko-czeskiego konfliktu o Zaolzie. Ostatecznie w 1920 na konferencji w Spa tereny te w całości przyznano Czechosłowacji. W latach 60. XX wieku linię zmodernizowano, do 1964 roku zelektryfikowano, a także zmieniono jej przebieg. W ramach tej inwestycji wybudowano nową trasę przez Lutynię Dolną i Dziećmorowice, a starą przekwalifikowano wyłącznie do ruchu towarowego. 28 maja 1967 zlikwidowano przystanki pasażerskie Stonava, Rychvald místo i Rychvald zámek, a dotychczasowe stacje Karviná, Doubrava i Orlová wyłączono z ruchu osobowego. W nowym przebiegu linii uruchomiono przystanek Karviná-Darkov, a w miejsce dawnego dworca głównego zbudowano nowoczesny dworzec Karvina hlavni nadrazi.

Na odcinku Bogumin - Żylina KBD składa się z dwóch linii kolejowych. Linia 320 łączy Bogumin z Czadcą, i to w jej ciągu znajduje się ponad 600-metrowy tunel pod Przełęczą Jabłonkowską. Ma ona 70,5 kilometra długości. Linia 129 łączy z kolei Czadcę z Żyliną i ma długość 35 kilometrów. Trasą tą kursują liczne połączenia dalekobieżne, łączące miasta wschodniej Słowacji z Ostrawą i Pragą (w tym pociągi RegioJet i Leo Express), a także połączenia lokalne, realizowane na trasach Bogumin - Mosty u Jabłonkowa, Mosty u Jabłonkowa - Czadca oraz Czadca - Żylina.


fot. Payus (Zelpage.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane