czwartek, 8 czerwca 2017

KRAKÓW: 90 lat komunikacji autobusowej pod Wawelem - Parada Autobusów 2017

Pierwsza regularna linia autobusowa rozpoczęła w Krakowie karierę w roku 1927. Wówczas autobusy, najpierw zabudowane na podwoziu Chevroletta, a potem już Rugby Durant połączyły Barbakan z Prądnikiem Czerwonym. Od tego czasu mija właśnie 90 lat, w trakcie których sieć komunikacji autobusowej rozrastała się tak, że dziś mamy dwóch przewoźników z ponad 600 autobusami.

Z tego powodu w najbliższą niedzielę, 11 czerwca, mieszkańcy i turyści będą mieć okazję do przejazdu zabytkowymi autobusami. Tego dnia zorganizowana zostanie Parada Autobusów zabytkowych i współczesnych. Przez centrum miasta przejadą najstarsze pojazdy, które już dawno zostały wycofane z regularnej komunikacji oraz autobusy, które obecnie przewożą pasażerów, w tym elektryczne i hybrydowe. Parada wyjedzie z Zajezdni Tramwajowej Podgórze o godzinie 11.00, ale już od 10.30 można będzie przyjść, aby zobaczyć zabytkowe pojazdy i zająć miejsce w jednym z nich. Prawie 30 pojazdów po wyjeździe z zajezdni przejedzie przez rondo Matecznego, Kalwaryjską, Krakowską, Stradomską, św. Gertrudy, pl. Wszystkich Świętych, Piłsudskiego, al. 3 Maja i zatrzyma się na parkingu przy stadionie miejskim im. Henryka Reymana. A tam czeka na uczestników wiele atrakcji.

W paradzie wezmą udział rozmaite pojazdy, od staruszków po najmłodsze krakowskie dzieci. Będzie najstarszy w Polsce autobus Rugby Express L, San H01B, popularny "Ogórek" oraz Ikarusy.

fot. MPK Kraków

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane