poniedziałek, 19 czerwca 2017

KRAKÓW: ZIKiT z busami niełatwa przeprawa

Od 17 czerwca, równolegle do rozpoczęcia prac na Basztowej, miała zacząć obowiązywać nowa organizacja ruchu dla prywatnych busów, zawalających ścisłe centrum i ciasne uliczki po zachodniej stronie Dworca Głównego. Dzień wcześniej, w piątek, w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu odbyło się spotkanie z przewoźnikami busów z udziałem Radnych Miasta Krakowa, na którym ZIKiT przedstawił dodatkowe, kompromisowe propozycje w planowanych zmianach dotyczących funkcjonowania busów w centrum Krakowa. Wiadomo już, że postulowane wcześniej zmiany wejdą w życie dwa tygodnie później, dopiero 1 lipca.

Ostatnie dwa tygodnie przewoźnicy dostali na uzyskanie nowych decyzji odnośnie przewozów i nowych miejsc postojów. Po 1 lipca prowadzone będą ponadto obserwacje tego, w jaki sposób można jeszcze coś poprawić oraz jak zmiany w ogóle wpłynęły na ruch. ZIKiT ugiął się nieco pod postulatami dotyczącymi ograniczeń na Alejach Trzech Wieszczów. gdzie busy notorycznie zajeżdżają miejskie autobusy. Sprawa jest bardzo trudna i wymaga kompleksowych rozwiązań, bo nie może być tak, że bus do Wieliczki czy Dobczyc blokuje podwójny przystanek tak, że jadące za nim przegubowe autobusy zostają na skrzyżowaniu albo przejściu dla pieszych. Wielokrotnie byłem świadkiem podobnych zdarzeń przy Placu Inwalidów i przyznam, że trafiał mnie szlag.  Gdyby tak po prostu udało się  nauczyć prywatnych przewoźników nieco kultury na drodze?

Tymczasem ZIKiT przystosuje dla busów pętlę na Nowym Kleparzu tak, by mieli oni się gdzie przenieść z Ogrodowej, Worcella i Pawiej. 6 lipca odbędzie się kolejne spotkanie, na którym kontynuowane będą rozmowy dotyczące zmienionej organizacji ruchu i, co wydaje się najistotniejsze, zasad zatrzymywania się w ciągu Alei Trzech Wieszczów.

mat. ZIKiT

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane