środa, 28 czerwca 2017

"Nocna Szyna" Odcinek 180: Berlin, linia M6

Kolejną linią tramwajową w centrum Berlina jest "metrotram" M6, łączący Hackescher Markt z dzielnicą Hellersdorf, gdzie terminuje na Riesaer Strasse, tuż przy południowej granicy miejscowości Hönow (od 2003 to dzielnica gminy Hoppegarten).

Trasa do Hellersdorfu powstała w Berlinie Wschodnim pod koniec lat 70. XX wieku, najpierw tylko do zajezdni tramwajowej w dzielnicy Marzahn. Od początku z Mitte łączyła ten rejon linia tramwajowa 6, pierwotnie kursująca tylko do Virchowstrasse. Kiedy na początku lat 90. ubiegłego wieku (1 maja 1991)  przedłużono do końca wschodni odcinek, aż do Riesaer Strasse, linia 6 została tam wydłużona. Ponadto wyróżniono linię 6E, kursującą po śladzie dzisiejszego M6. Wkrótce linię 6 wydłużono także do nowej pętli Schwarzkopffstrasse, gdzie znajduje się stacja metra. Po zmianach organizacyjnych, kiedy powołano do życia linię M6, tramwaje kursowały na trasie Schwarzkopffstrasse - Hellersdorf do 25 sierpnia 2013. Wówczas, w związku z budową trasy do Hauptbahnhof, pętla w rejonie szpitala Charite i Bundeswehry została zamknięta. Linię M6 skrócono do dzisiejszej postaci.

M6 posiada 39 przystanków oraz ponad 19 kilometrów długości. Tramwaje kursują co kilka minut, a dodatkowe kursy w godzinach szczytu realizowane są na skróconej trasie Betriebshof Marzahn - Landsberger Allee (dawniej Virchowstrasse).


fot. Alex (www.bahnbilder.de)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane