wtorek, 20 czerwca 2017

ŚLĄSKIE: przystanek przy Pogorii już działa

Już za kilka dni rozpoczną się wakacje. To czas odpoczynku od szkoły dla dzieci, a z drugiej strony czas wyzwań dla ich rodziców w celu zapewnienia rozrywek i niezapomnianych wrażeń. Z racji tego, że nie każdą rodzinę stać na dalekie podróże, trzeba mieć też możliwość spędzania wolnego czasu na miejscu, zwłaszcza w dużych skupiskach miejskich jak Śląsk i Zagłębie. Tym, którzy jeszcze nie słyszeli o tym bądź nie pamiętają spieszę donieść, że od 11 czerwca część pociągów Kolei Śląskich zatrzymuje się na przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria, zlokalizowanego nieopodal popularnych zbiorników wodnych w tym zagłębiowskim mieście, tuż przy Pogorii I.

Przystanek pozostawał od kilku lat nieczynny i podupadał technicznie. Koleje Śląskie jednak czyniły starania o jego ponowne uruchomienie. PKP PLK przychyliły się do wniosku, zlecając przetarg na pracę. Za ponad 205 tysięcy złotych zmodernizowano perony, doposażono je w elementy małej infrastruktury dla podróżnych, wykonano przejście w poziomie szyn między peronami. Całość prac zrealizowała firma PPHU BIREX.

Na przystanku zatrzymuje się łącznie 11 pociągów w kierunku Katowic i 9 w stronę Zawiercia, z czego 6 kursów dojeżdża do samej Częstochowy. Wszystkie połączenia obsługiwane są w ramach linii S1. Pierwszy pociąg z kierunku centrum aglomeracji dociera nad Pogorię o 10:17. Ostatni skład do Gliwic odjeżdża natomiast o 18:49. Nieco łatwiej mają żądni kąpieli mieszkańcy północnej części województwa, bowiem pierwszy pociąg z Częstochowy dociera tuż przed 10. rano, natomiast ostatni powrotny do Zawiercia, Myszkowa i Częstochowy złapiemy o 19:11. Można więc spędzić miło cały dzień nad brzegiem zalewu.

Przystanek nad Pogoriami funkcjonować będzie do końca wakacji, a zatem do 30 sierpnia, Już pierwsze kursy, biorąc pod uwagę słoneczną pogodę i początek czerwca pokazały, że reanimacja tego miejsca była trafionym pomysłem. Z pierwszego połączenia skorzystało kilkoro pasażerów. Z pewnością letnie miesiące przyniosą, zwłaszcza w weekendy, wzrastające zainteresowanie, i spowodują kontynuację tej oferty także w roku przyszłym, być może już z nieco szerszym rozkładem jazdy?

mat. Koleje Śląskie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane