poniedziałek, 12 czerwca 2017

WARSZAWA: przygotowania do modernizacji linii 447 do Grodziska Mazowieckiego

Po wakacjach, dokładnie z dniem 3 września, rozpocznie się potężna modernizacja podmiejskiej linii kolejowej 447 między Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą. ZTM Warszawa wybrał już przewoźnika komunikacji zastępczej (najtaniej wyszedł PKS Pruszków), podobnie Koleje Mazowieckie przygotowują się do uruchomienia autobusów zastępczych.

Obaj przewoźnicy przygotowali koncepcję linii autobusowych, we współpracy z PKP PLK. Utrudnienia potrwają 12 miesięcy, a co za tym idzie konieczne jest wprowadzenie sprawnej i wydajnej komunikacji drogowej. Oczywiście przewoźnicy realizować będą część kursów linią dalekobieżną, dzięki czemu całą operację uda się przeprowadzić troszkę lżej dla mieszkańców wielu miejscowości.

Komunikacja zastępcza oparta będzie o 5 linii autobusowych. Linia ZG połączy Grodzisk Mazowiecki z Warszawą, z częstotliwością 15 minut w dni powszednie i półgodzinną w święta. Podróż potrwa do 90 minut. Między Milanówkiem a Grodziskiem pojawi się linia ZM, która wzmocni ofertę w szczycie przewozowym dzięki kursom co kwadrans. Z Brwinowa do Warszawy docierać będzie linia ZB, z częstotliwością nawet co 10 minut. W szczycie popołudniowym co drugi kurs tej linii pojedzie autostradą A2 i  drogą S2, co skróci czas powrotów z Warszawy. Te linie uruchomią Koleje Mazowieckie.

Między Pruszkowem a Dworcem Zachodnim pojedzie, uruchamiana przez ZTM, linia ZP. Organizator chce, by autobusy pojechały nawet co 8 minut w szczycie, oraz co minimum kwadrans w pozostałych godzinach. Jeśli na trasie pojawiać się będą autobusy 12-metrowe, częstotliwość ma być większa. Poza tym wzmocniona do nawet 10 minut w szczycie ma zostać linia 717 do Piastowa, a około 20 dodatkowych autobusów zasilić ma rozkłady linii 127 i 517, by ograniczyć do minimum uciążliwości dla mieszkańców Ursusa i Włochów.

Dogodnym węzłem przesiadkowym ma zostać Warszawa Aleje Jerozolimskie. SKM Warszawa planuje wydłużyć przynajmniej część pociągów linii S1 do Służewca, by zwiększyć ilość pociągów z tej stacji. Tutaj także będzie można przesiąść się do składów WKD, by kontynuować podróż do centrum. Zresztą w ogóle WKD będzie w czasie tego remontu mocno okupowana przez pasażerów, jako zdecydowanie najszybsza opcja dotarcia do centrum stolicy.

Sama modernizacja linii 447 oznacza, poza kompleksowym remontem torowiska, przebudowę 6 stacji, 7 mostów i wiaduktów, budowę tunelu w Pruszkowie oraz dobudowę nowego przystanku w Parzniewie. Całość pochłonie 285 milionów złotych.

fot. PKP PLK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane