sobota, 29 lipca 2017

KATOWICE: 74. Tour de Pologne zagości na Śląsku na trzy dni!

Tegoroczny 74. Tour de Pologne zagości na terenie Górnego Śląska i Zagłębia aż na trzy dni. Od 30 lipca do 1 sierpnia zorganizowane zostaną tam aż trzy etapy wyścigu kolarskiego. Na szczęście, tegoroczna edycja potraktuje łagodnie Katowice, gdzie Etap 2 odbędzie się w niedzielę, 30 lipca. Także w Katowicach odbędzie się Nutella Mini Tour de Pologne 2017. Poniżej prezentuję komunikat KZK GOP, dotyczący organizacji miejskiego transportu w dych dniach.

ETAP 2 Tarnowskie Góry - Katowice (30 lipca, niedziela)

Peleton wywoła utrudnienia w ruchu w: Tarnowskich Górach, Zbrosławicach, Nowym Chechle, Świerklańcu, Piekarach Śląskich, Dobieszowicach, Bobrownikach, Piekarach Śląskich, Wojkowicach, Bytomiu, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich i Katowicach

W godzinach od ok. 4:30 do ok. 22:00 wstrzymane zostanie kursowanie linii tramwajowych w rejonie katowickiego Ronda im. Jerzego Ziętka (wszystkie relacje), co skutkować będzie koniecznością całkowitego wyłączenia funkcjonowania komunikacji tramwajowej na odcinkach: od Rynku przez Rondo im. Jerzego Ziętka do Stadionu Śląskiego oraz do Pętli Słonecznej
W tym czasie linie tramwajowe kursować będą następująco:

 • LINIA 1 kursować będzie w relacji: Gliwice Zajezdnia – Chorzów Stadion Śląski,
 • LINIA 6 kursować będzie w relacji: Bytom Szkoła Medyczna – Chorzów Stadion Śląski,
 • LINIA 11 kursować będzie w relacji: Ruda Śląska Chebzie Pętla – Chorzów Stadion Śląski,
 • LINIA 13 kursować będzie w relacji: Siemianowice Śląskie Plac Skargi – Katowice Jesionowa z obsługą wagonami dwukierunkowymi,
 • LINIA 16 rozpocznie kursowanie od ok. 22:20, realizując przejazdy na wydłużonej trasie do Siemianowic Śląskich,
 • LINIA 19 kursować będzie w relacji: Bytom Stroszek Zajezdnia – Chorzów Stadion Śląski,
 • LINIE 0, 23, 33 i 43 nie będą kursować cały dzień,
W godzinach od ok. 13:30 do ok. 19:00 wstrzymane zostanie kursowanie bezpośrednich linii tramwajowych na odcinku od Zawodzia przez centrum Katowic do Brynowa, kursujących przez Plac Wolności oraz w ciągu ulicy Gliwickiej, aż do zajezdni tramwajowej w Chorzowie Batorym. W tym czasie:

 • LINIA 7 kursować będzie w relacji: Bytom Plac Sikorskiego – Chorzów Batory Zajezdnia, z wyjątkiem godzin wjazdu wyścigu kolarskiego do Bytomia, w godzinach 12:00 – 16:00, w których linia skierowana zostanie od Łagiewnik do pętli tramwajowej w Rudzie Śląskiej Chebziu; w pozostałych godzinach obowiązywać będzie stała trasa przejazdu tej linii.
 • LINIA 14 kursować będzie w relacji: Mysłowice Dworzec PKP – Katowice Zawodzie Zajezdnia; w pozostałych godzinach obowiązywać będzie stała trasa przejazdu tej linii.
 • LINIA 15 kursować będzie w relacji: Sosnowiec Zagórze Pętla – Katowice Zawodzie Zajezdnia, w pozostałych godzinach obowiązywać będzie stała trasa przejazdu tej linii.
 • LINIA 20 kursować będzie w dwóch relacjach: Katowice Szopienice Pętla – Katowice Zawodzie Zajezdnia oraz Chorzów Rynek – Chorzów Batory Zajezdnia; w pozostałych godzinach obowiązywać będzie stała trasa przejazdu tej linii.
 • LINIA 36 będzie funkcjonować w godzinach 4:00 – 13:30; na odcinku z centrum Katowic do Brynowa przejmie zadania linii tramwajowych 1, 6, 11, 14 i 16.

Na trasie Katowice Zawodzie Zajezdnia - Katowice Graniczna zostanie uruchomiona tymczasowa linia tramwajowa 42, która kursować będzie wyłącznie podczas wstrzymania możliwości przejazdu komunikacji tramwajowej dla wyścigu kolarskiego (obsługa  wagonami dwukierunkowymi), w godzinach od ok. 13:30 do ok. 19:00.

Na odcinku: Chorzów Rynek (stanowisko 3) - Chorzów Stadion Śląski - Katowice Mickiewicza w godzinach 04:30 - 22:00 funkcjonować będzie autobusowa komunikacja zastępcza oznaczona numerem T-19. W trakcie trwania wyścigu Nutella Mini Tour de Pologne Katowice 2017 oraz wyścigu kolarskiego, w godzinach 10:30 - 19:00 autobusy tej linii od strony Stadionu Śląskiego dojeżdżać będą do przystanku Katowice Grundmanna.

Na odcinku Chorzów Batory Piekarska – Katowice Grundmanna w godzinach ok. 12:30 - 19:00 funkcjonować będzie autobusowa komunikacja zastępcza oznaczona numerem T-20.

Na odcinku Ruda Śląska Chebzie Rondo – Bytom Szombierki Kopalnia funkcjonować będzie autobusowa komunikacja zastępcza oznaczona numerem T-9 (poprzez wydłużenie relacji obecnie funkcjonującej trasy przejazdu tej linii).

Przez cały dzień na liniach autobusowych 6, 820, 830, 840, wprowadzona zostanie obsługa przystanków: Chorzów AKS (oba kierunki), Park Śląski Wejście Główne (oba kierunki), Park Śląski Ogród Zoologiczny, Dąb Huta Baildon (kierunek do Chorzowa). Ponadto w mieście Bytom, z uwagi na konieczność wyłączenia ruchu tramwajowego pod wiaduktem PKP w ciągu ulicy Zabrzańskiej od ok. godziny 12:00 do ok. godziny 16:00, wprowadzone zostaną zmiany dla linii tramwajowych:


 • trasa przejazdu LINII 5 od strony Zabrza skrócona zostanie do pętli tramwajowej w Zabrzu Biskupicach,
 • LINIA 7 od strony Świętochłowic skierowana zostanie do pętli tramwajowej w Rudzie Śląskiej Chebziu,
 • LINIA 9 nie będzie kursować w tych godzinach,
 • trasa przejazdu LINII 49 od strony dzielnicy Stroszek skrócona zostanie do przystanku Bytom Plac Sikorskiego.

LINIE AUTOBUSOWE 5, 27 i 43 od ok. godziny 4:30 do ok. godziny 22:00 nie będą kursować aleją Korfantego na odcinku od Pętli Słonecznej do Sokolskiej. Autobusy tych linii w kierunku centrum Katowic skierowane zostaną ulicami: Słoneczną, Iłłakowiczówny, Misjonarzy Oblatów, Sokolską. W kierunku do Siemianowic Śląskich: Sokolską, Misjonarzy Oblatów, Iłłakowiczówny, Słoneczną, Al. Korfantego. Linie nie będą obsługiwać przystanków: „Katowice Słoneczna” i „Katowice GIG”. W zamian obsługiwać będą wszystkie przystanki na trasie objazdu. W trakcie wyłączenia z ruchu ulic na czas wyścigu kolarskiego w  godzinach 13:30 – 19:00 linie te zakończą relację na przystanku Katowice Chorzowska (stanowisko w kierunku Placu Wolności). Odjazdy w kierunku Siemianowic Śląskich realizowane będą ze stanowiska tego przystanku po przeciwnej stronie  Sokolskiej (nowe stanowisko). W godzinach wjazdu peletonu nastąpią zawieszenia poszczególnych kursów tych linii.

LINIE AUTOBUSOWE 11, 61, 70, 109, 177, 600 i 657 od godziny 4:30 do godziny 22:00 ze względu na zamknięcie skrzyżowania ulic: aleja Korfantego, Katowicka, Misjonarzy Oblatów w kierunku centrum Katowic pojadą objazdem od Katowickiej przez Markiefki, Roździeńskiego, przejazd przez rondo do włączenia się na swoje rozkładowe trasy. W kierunku do Dąbrówki Małej autobusy skierowane zostaną ulicami: Sokolską, Chorzowską, przejazd przez katowickie Rondo, Roździeńskiego, Bagienna, Boh. Monte Cassino, Wrocławską, Wróblewskiego i Leopolda. Przystanek Bogucice Kościół tymczasowo usytuowany zostanie w  kierunku centrum przy ulicy Markiefki oraz w kierunku Dąbrówki Małej przy Wróblewskiego. Od godziny 10:00 do godziny 19:30 wprowadzony zostanie dwukierunkowy przejazd tunelem katowickiego ronda. Linie 11 i 657 od strony Bogucic skierowane zostaną ulicami: Katowicką, Markiefki, Wróblewskiego, Wrocławską, Boh. Monte Cassino, wjazd na Bagienną, Aleją Murckowską (obsługa przystanku Zawodzie Waleriana), Aleją Górnośląską, przejazd przez Węzeł Mikołowski do włączenia się na przystanku Brynów W. Pola. Od strony Brynowa po obsłudze przystanku Brynów W. Pola wprowadzony zostanie objazd ulicami: Mikołowską, wjazd na Węzeł Mikołowski, Aleją Górnośląską, przejazd przez Węzeł Murckowski, Aleją Murckowską (obsługa przystanku Zawodzie Waleriana), Bagienną, Boh. Monte Cassino, Wrocławską, Wróblewskiego, Leopolda (przystanek Bogucice Kościół tymczasowo usytuowany zostanie w kierunku centrum przy Markiefki oraz w kierunku Dąbrówki Małej – przy Wróblewskiego). Dla linii 70 i 109 w kierunku centrum Katowic wprowadzony zostanie objazd od Katowickiej ulicami: Markiefki, Roździeńskiego, przejazd pod tunelem katowickiego ronda, wyjazd z tunelu w Chorzowską na wysokości SCC do włączenia się na swoje rozkładowe trasy. Dla linii 61 wprowadzony zostanie objazd od ulicy Leopolda ulicami: Bohaterów Monte Cassino, Bagienną, Aleją Murckowską, węzłem do Alei Murckowskiej (dwukierunkowa obsługa przystanku Zawodzie Waleriana) z nawrotami w rejonie Porcelanowej. Kursowanie linii 600 zostanie zawieszone.

Z uwagi na Nutella Mini Tour de Pologne Katowice 2017, od godziny 10:00 do ok. godziny 19:30 linie 6, 820, 830 i 840 w kierunku centrum Katowic po obsłudze przystanku Dąb Huta Baildon skierowane zostaną na ulicę Grundmanna, gdzie linie te będą kończyć trasę przejazdu. Przystankiem początkowym dla tych linii będzie przystanek Katowice Grundmanna (lokalizacja przy skrzyżowaniu Grundmanna i Gliwickiej). W  kierunku powrotnym ulicami: Grundmanna, Gliwicką, Bracką, Chorzowską z włączeniem się na swoją rozkładową trasę. Linie obsługiwać będą wszystkie przystanki autobusowe zlokalizowane na trasie przejazdu. Dla linii 40, 801, 807, 808, 814, 815 i 835 po obsłudze przystanków Dąbrówka Mała Centrum Handlowe i  Dąbrówka Mała Pawilon Agata wyznaczony zostanie objazd przez Aleję Murckowską (dwukierunkowa obsługa przystanku Zawodzie Waleriana) z nawrotami w rejonie ulicy Porcelanowej. Dla linii 30 wprowadzony zostanie przejazd tunelem katowickiego ronda, bez obsługi przystanków: Katowice Aleja Korfantego, Katowice Strefa Kultury NOSPR, Katowice Strefa Kultury. Dla linii 76, 77 i 149 wprowadzone zostanie zakończenie relacji linii na przystanku Zawodzie Pętla.

W czasie zasadniczej części Etapu 2 TdP (około 13:30 do 19:00) linie 9, 10, 12, 37, 46, 48, 297 i 689 po obsłudze przystanku Brynów W. Pola pojadą w następujących relacjach:

 • LINIE 9 i 10 do przystanku Osiedle Witosa Kossutha,
 • LINIE 12, 37, 46, 48, 689 dokonywać będą nawrotów na Węźle Mikołowskim,
 • LINIA 297 skierowana zostanie do przystanku Obroki MPGK.
 • LINIE 7 i 23 w kierunku centrum Katowic po obsłudze przystanku Dąb Huta Baildon skierowane zostaną w ulicę Grundmanna, gdzie zakończą trasę przejazdu, w  kierunku powrotnym ulicami: Grundmanna, Gliwicką, Bracką, Chorzowską z włączeniem się na swoją rozkładową trasę; linie obsługiwać będą wszystkie przystanki autobusowe zlokalizowane na trasie przejazdu.

Dla linii 0 i 50 wprowadzone zostanie zakończenie relacji linii na przystanku Katowice Chorzowska (stanowisko w kierunku Placu Wolności). Odjazdy w kierunku Siemianowic Śląskich realizowane będą ze stanowiska tego przystanku zlokalizowanego po przeciwnej stronie Sokolskiej (nowe stanowisko). W godzinach wjazdu peletonu nastąpią zawieszenia poszczególnych kursów tych linii.

Dla linii 110 wprowadzone zostanie zakończenie relacji linii na przystanku Dąb Huta Baildon, w kierunku powrotnym do Siemianowic Śląskich autobusy dokonywać będą przejazdu ulicami: Chorzowską, Sokolską, Chorzowską z włączeniem się na swoją rozkładową trasę na przystanku Dąb Huta Baildon (kierunek Siemianowice Śląskie). W godzinach wjazdu peletonu nastąpią zawieszenia poszczególnych kursów tej linii.

Dla linii 120, 130, 177, 632 i 880 po obsłudze przystanku Katowice Osiedle Kopalni Wujek wprowadzona zostanie zmiana trasy do  przystanku Brynów W. Pola, z nawrotami na skrzyżowaniu ulic: Mikołowska, Brynowska i Ligocka. Linia 177 skierowana zostanie autostradą A4 do włączenia się na swoje rozkładową trasę.

Linia 672 po obsłudze przystanku Kolonia Zuzanna [n/ż] skierowana zostanie ulicami: Aleją Górnośląską do Francuskiej (zjazd koło Komendy Miejskiej Policji, przez rondo Fieldorfa-Nila) do przystanku Katowice Francuska. W kierunku powrotnym autobusy tej linii po obsłudze przystanku Katowice Powstańców Przychodnie dokonywać będą przejazdu ulicami: Powstańców, Francuską (obsługa przystanku Katowice Francuska Sąd oraz Katowice Komenda Policji), wjazd na Aleję Górnośląską.

Linia 673 w kierunku centrum Katowic  po obsłudze przystanku Zawodzie Waleriana pojedzie tunelem katowickiego Ronda, z obsługą przystanku Dąb Huta Baildon. W kierunku Murcek po obsłudze przystanku Katowice Chorzowska linia skierowana zostanie tunelem katowickiego Ronda, Roździeńskiego, Murckowską, gdzie włączy się na swoją rozkładową trasę na przystanku Zawodzie Waleriana. Linia 674 w kierunku centrum Katowic po obsłudze przystanku Katowice Cmentarz Komunalny skierowana zostanie trasą linii 673, tj. Aleją Murckowską (obsługa przystanku Zawodzie Waleriana), następnie dokona przejazdu tunelem katowickiego ronda, z obsługą przystanku Dąb Huta Baildon. W kierunku do Giszowca po obsłudze przystanku Katowice Chorzowska linia skierowana zostanie tunelem katowickiego Ronda, Roździeńskiego, Murckowską (obsługa przystanku Zawodzie Waleriana) do włączenia się na swoją rozkładową trasę na przystanku Kolonia Zuzanna [nż].
Linia 910 funkcjonować będzie na skróconej trasie przejazdu, obsługując przystanki: Katowice Dworzec, Katowice Jagiellońska, Katowice Powstańców Przychodnie, Katowice Francuska Sąd, Katowice Francuska i Katowice Dworzec. Linia 920 po obsłudze przystanku Zawodzie Waleriana skierowana zostanie do przystanku Zawodzie Waleriana (dwukierunkowa obsługa) z nawrotami na węźle drogowym aleja Roździeńskiego – Murckowska – Bagienna.

Kursowanie linii 115, 193, 296, 600 i 930 w godzinach 13:30 – 19:00 zostanie zawieszone.

Na czas poszczególnych odcinków Etapu 2 TdP wprowadzone zostaną także zmiany w komunikacji miejskiej w innych miastach. Dotyczyć one będą:

 • LINIE 42, 85, 91, 114, 148, 192, 227, 608 i 820 w Bytomiu w godzinach od ok. 10:00 do ok. 12:45 i od ok. 15:15 do ok. 17:30 będą kursowały w rejonie placu Sobieskiego (w kierunku przystanku Bytom Dworzec) objazdem ulicami: Korfantego, Smolenia i Chrobrego z tymczasową obsługą przystanków: Bytom Plac Sobieskiego przy ulicy Smolenia 35 i Bytom Chrobrego [n/ż] przy ulicy Chrobrego,
 • LINIE 14, 20, 39, 92, 132, 169, 623, 750 i 850 będą kursowały w Bytomiu w godzinach 12:45 – 15:15 na trasie skróconej, z przebiegiem do Bytomia od ulicy Wrocławskiej, ulicami: Chrzanowskiego i Tarnogórską (przy tej ulicy zostanie zlokalizowany tymczasowy przystanek końcowy Bytom Tarnogórska, przy ogrodzeniu boiska gimnazjum). Kursy z Bytomia będą przebiegały od ulicy Tarnogórskiej, ulicami: Aleja Legionów, Olimpijska, Łużycka do ulicy Wrocławskiej, z obsługą przystanku „Bytom Stadion”; 
 • LINIA 92 w godzinach 12:45 – 16:15  będzie kursowała tylko na odcinku Zabrze Helenka –Bytom Tarnogórska, tj. bez obsługi Łagiewnik i Chorzowa,
 • LINIE 20, 80 i 820 w godzinach 12:00 – 15:00 będą miały utrudniony przejazd na terenie Tarnowskich Gór,
 • LINIE 17, 19, 94 i 820 będą kursowały w Bytomiu w godzinach 12:45 – 15:15 na trasie skróconej, z przebiegiem do Bytomia od ulicy Strzelców Bytomskich, ulicami: Chrzanowskiego i Tarnogórską (przystanek końcowy jak wyżej). Kursy z Bytomia będą przebiegały od ulicy Tarnogórskiej, ul. Aleja Legionów do ul. Strzelców Bytomskich, z obsługą przystanku Bytom Legionów [n/ż]. 
 • Na terenie Radzionkowa i Bytomia trasa LINII 94 ulegnie tymczasowej zmianie w obu kierunkach, z przebiegiem od ulicy Kużaja w Radzionkowie, ulicami: Sikorskiego i Strzelców Bytomskich z obsługą wszystkich istniejących przystanków autobusowych przy tych ulicach. Nie będą obsługiwane przystanki: Radzionków Rojca Muzeum Chleba, Radzionków Rojca Baza Paliw, Radzionków Rojca Szarlejka [n/ż], Bytom Dworska [n/ż], Bytom Baza Transportowa [n/ż] i Bytom Dom Pogrzebowy; 
 • LINIA 820 w godzinach 12:45 – 16:15 będzie kursowała tylko na odcinku Tarnowskie Góry – Bytom Tarnogórska, bez obsługi Rozbarku, Chorzowa i Katowic,
 • LINIE 118, 146 i 183 będą kursowały w Bytomiu w godzinach 12:45 – 15:15 na trasie skróconej, z przebiegiem od ulicy Zabrzańskiej do tymczasowego przystanku końcowego Bytom Szombierki Kopalnia przy ulicy dojazdowej do Szybu Krystyna dawnej kopalni Szombierki, gdzie autobusy tych linii będą zawracały i odbywały postój,
 • LINIE 127, 227, 608 i 708 w godzinach 12:45 – 15:15 nie będą kursowały, autobusy tych linii będą odbywały postój na przystanku Bytom Dworzec, 
 • LINIA 201 będzie kursowała w Bytomiu w godzinach 12:45 – 15:15 na trasie skróconej do przystanku Bytom Łagiewniki Targowisko przy ulicy Ostatniej, gdzie na pobliskim parkingu autobusy tej linii będą zawracały i odbywały postój,
 • LINIA 73 w godzinach 12:15 – 15:15 będzie kursowała na trasie skróconej Bytom Stroszek – Radzionków Rojca Szarlejka [n/ż] w obu kierunkach, tj. bez obsługi Piekar Śląskich,
 • LINIE 52, 114, 148, 185 i 700 w godzinach 12:15 – 15:15 nie będą kursowały,
 • LINIE 164 i 264 w godzinach 12:30 – 15:45 nie będą kursowały,
 • LINIE 24, 25, 99 i 104 w godzinach 12:45 – 15:15 będą kursowały na trasie skróconej: Będzin Kościuszki – Wojkowice Park w obu kierunkach, bez obsługi dzielnic: Żychcice i Kamyce w Wojkowicach oraz Piekar Śląskich. i Bytomia,
 • LINIA 42 w godzinach 12:15 – 15:15 będzie kursowała na trasie skróconej w Bytomiu i Piekarach Śląskich, z przebiegiem w obu kierunkach od skrzyżowania ulic: Wrocławskiej i Tarnogórskiej w Siemianowicach Śląskich, ulicą Frenzla (DK 94) i Harcerską w Piekarach Śląskich (bez obsługi Dąbrówki Wielkiej i Brzezin Śl., ale z obsługą wszystkich istniejących przystanków autobusowych na trasie tymczasowej) oraz ulicą Siemianowicką w Bytomiu do ulicy Katowickiej (rejon przystanku tramwajowego Bytom Głęboka), gdzie na tymczasowym przystanku Bytom Pogoda przy ulicy Katowickiej nastąpi postój na jezdni poza torowiskiem. Powrót z ulicy Katowickiej nastąpi ulicami: Matejki i Chorzowską do ulicy Siemianowickiej,
 • LINIA 91 będzie kursowała w godzinach 12:15 – 15:45 w obu kierunkach na trasie skróconej Sosnowiec Urząd Miasta - Siemianowice Śl. Powstańców Pętla (postój i zawracanie), bez obsługi dzielnicy Michałkowice w Siemianowicach oraz Piekar Śląskich i Bytomia,
 • LINIE 721 i 722 w godzinach 12:45 – 15:30 nie będą obsługiwały przystanku Bobrowniki Dobieszowice Skrzyżowanie,
 • linie autobusowe obsługujące Siemianowice Śląskie w godzinach 14:30 – 15:45 nie będą kursowały,
 • linie autobusowe obsługujące Chorzów w godzinach 13:30 – 16:15 nie będą kursowały,

W przypadku linii autobusowych, których trasy ulegną skróceniu, godziny odjazdów w obu kierunkach na pozostałych odcinkach tras nie ulegną zmianie.

ETAP 3 Jaworzno - Mysłowice - Szczyrk - Wisła (31 lipca, poniedziałek)

Na czas przejazdu Etapu 3 TdP w Mysłowicach, Imielinie i Chełmie Śląskim wprowadzone zostaną następujące zmiany w funkcjonowaniu autobusowej komunikacji miejskiej:

 • LINIA 35 po obsłudze przystanku Mysłowice Brzezinka Centrum skierowana zostanie ulicą Laryską i Fabryczną do przystanku Mysłowice Brzezinka Pętla, funkcjonując w relacji: Czeladź Pętla – Mysłowice Brzezinka Pętla,
 • LINIA 44 po obsłudze przystanku Mysłowice Brzezinka Centrum skierowana zostanie Laryską i Fabryczną do przystanku Mysłowice Brzezinka Pętla, funkcjonując w relacji: Katowice Zawodzie Pętla – Mysłowice Brzezinka Pętla.
 • LINIA 66 po obsłudze przystanku Mysłowice Brzezinka Centrum kursować będzie ulicami: Laryską, 3 Maja, Orła Białego, PCK, do przystanku Kosztowy Wiadukt. Linia w tym czasie nie będzie obsługiwać dzielnicy Dziećkowice.
 • LINIA 77 po obsłudze przystanku Mysłowice Brzezinka Centrum kursować będzie ulicami: Laryską, 3 Maja, Orła Białego, Plebiscytową, Piastów Śląskich do przystanku końcowego Katowice Wesoła Kopalnia,
 • LINIA 149 kursować będzie w skróconej relacji: Katowice Aleja Korfantego - Mysłowice Brzęczkowice Osiedla Powstańców Śląskich,
 • LINIA 223 po obsłudze przystanku Mysłowice Brzezinka Centrum kursować będzie ulicami: Laryską, 3 Maja, Orła Białego, Plebiscytową, Kościelniaka, PCK do przystanku końcowego Krasowy Przedszkole,
 • LINIA 292 kursować będzie w skróconej relacji:Katowice Ligota Akademiki - Mysłowice Brzęczkowice Osiedla Powstańców Śląskich. Po przejeździe wyścigu kolarskiego, wznowiona zostanie stała trasa tej linii,
 • LINIA 931 po obsłudze przystanku Mysłowice Brzezinka Centrum kursować będzie ulicami: Laryską, 3 Maja, Orła Białego, PCK, do włączenia się na swoją stałą trasę przejazdu.
 • LINIA 954 kursować będzie w relacji: Imielin Golcówka ZPW – Kosztowy Szkoła,
 • LINIA 995 w podanych godzinach kursować będzie w relacji: Bieruń – Lędziny – Imielin Sosnowa, z wprowadzeniem skrócenia trasy przejazdu w rejon dworca kolejowego podczas przejazdu wyścigu kolarskiego.


ETAP 4 Zawiercie - Rybnik - Gliwice - Zabrze (1 sierpnia, wtorek)


Na czas przejazdu Etapu 4 TdP w Gliwicach, Knurowie, Gierałtowicach, Czerwionce-Leszczyny oraz Zabrzu wprowadzone zostaną następujące zmiany w funkcjonowaniu autobusowej komunikacji miejskiej:

 • LINIE 23, 111 i 199 w centrum Zabrza w godzinach od ok. 05:00 do ok. 23:00 będą kursowały w obu kierunkach trasą objazdową od de Gaulle`a, ulicami Roosevelta i 3 Maja z tymczasową obsługą przystanku Zabrze Jagiełły przy ulicy 3 Maja, ale bez obsługi przystanków: Zabrze de Gaulle`a, Zabrze Ślęczka i Zabrze Hala Sportowa. Ponadto, linia 111 w godzinach 17:00 – 19:00 będzie kursowała bez obsługi dzielnicy Makoszowy w Zabrzu, na trasie skróconej do przystanku Zabrze Kończyce Beskidzka, gdzie po nawrocie ulicami Sitki i Miłą powróci na swoją planową trasę.
 • LINIA 47 od ok. godz. 03:30 do ok. 24:00 po obsłudze przystanku Zabrze Politechnika Śląska kursować będzie ulicami: Roosevelta, 3 Maja do włączenia się na podstawową trasę. Ponadto, kurs rozpoczynający się o godzinie 15:44 z przystanku Zabrze Goethego zostanie skrócony do Knurów Dworcowa; od ok. godziny 16:15 do ok. 19:30 wprowadzona zostanie dodatkowa zmiana trasy objazdowej. Autobusy w tym czasie kursować będą ulicami: Goethego, de Gaulle’a, Roosevelta, 3 Maja, Paderewskiego, Chudowską, Zabrską, Szkolną, Dworcową, Chudowską, Zwycięstwa, Korfantego, Roboty do przystanku Knurów Dworcowa. W przeciwnym kierunku trasa będzie prowadzona analogicznie.
 • LINIA 32 od ok. godz. 04:00 do ok. 24:00 nie będzie kursować ulicami: Sikorskiego w Gliwicach na odcinku od skrzyżowania z Reymonta do granicy z gminą Zabrze oraz ulicami: Roosevelta, de Gaulle`a w Zabrzu. Autobusy w kierunku Zabrza po obsłudze przystanku Sośnica Apteka skierowane zostaną ulicami: Reymonta i Knurowską w Gliwicach, a następnie Wolności, de Gaulle`a oraz Goethego w Zabrzu. W kierunku Gliwic trasa przebiegać będzie analogicznie. Linia nie będzie obsługiwać przystanków: Sośnica Kopalnia, Zabrze Osiedle Wyzwolenia, Zabrze Stadion, Zabrze Kościół św. Józefa, Zabrze Politechnika Śląska, Zabrze Komenda Policji. W zamian linia obsługiwać będzie wszystkie przystanki na trasie objazdu.
 • LINIA 120 od ok. godz. 15:30 do ok. 20:30 po obsłudze przystanku Paniówki Skrzyżowanie kursować będzie ulicami: Gliwicką, Zabrską, Szkolną, Dworcową, Chudowską, Zwycięstwa, Korfantego, Roboty do przystanku Knurów Dworcowa. Przystanek ten będzie przystankiem końcowym i początkowym dla tej linii. W przeciwnym kierunku trasa prowadzona będzie analogicznie. 
 • Dla LINII 194 od ok. godz. 15:40 do ok. 19:30 wprowadzony zostanie podział trasy na dwa odrębne odcinki. Autobusy będą kursować w relacjach: Gliwice Zajezdnia – Knurów Cmentarz Komunalny oraz Szczygłowice Kościół – Czerwionka-Leszczyny Czereśniowa; w relacji pierwszej autobusy po obsłudze przystanku Trynek Droga do Bojkowa pojadą Knurowską, zawrócą na rondzie, następnie przejadą ulicami Rybnicką w Gliwicach, Szpitalną (obsługa tymczasowego stanowiska przystankowego Knurów Szpitalna Rondo), zawrócą na rondzie, a następnie przejazd będzie kontynuowany ulicami: Szpitalną, Rybnicką, Gliwicką, Karola Miarki, Nieborowicką (obsługa tymczasowego stanowiska przystankowego Wilcza Nieborowicka), Wiejską, Knurowską, Rybnicką, Wilsona i Rakoniewskiego do pętli przy Cmentarzu Komunalnym. W przeciwnym kierunku trasa prowadzona będzie analogicznie. W relacji: Szczygłowice Kościół – Czerwionka-Leszczyny Czereśniowa, postoje autobusów realizowane będą w Knurowie Szczygłowicach, na parkingu w rejonie Kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata. Przystanek Szczygłowice Kościół będzie dla tej linii przystankiem końcowym i początkowym. Utworzone zostaną tymczasowe przystanki: stanowisko przy Szpitalnej w Knurowie, przed rondem, na początku pasa do skrętu w prawo, stanowiska przy Nieborowickiej w Pilchowicach w rejonie skrzyżowania z Karola Miarki.
 • LINIA 195 od ok. godz. 15:30 zostanie zawieszona.
 • Kursy LINII 636 od ok. godz. 16:00 do ok. 19:00 (począwszy od kursu odjeżdżającego o 15:20 z Orzesze Szkoła) zostaną skrócone do przystanku Knurów Dworcowa. 
 • LINIA 710 od ok. godz. 16:15 do ok. 20:00 po obsłudze przystanku Trynek Droga do Bojkowa pojedzie Knurowską, zawróci na rondzie, następnie ulicami: Rybnicką w Gliwicach, Szpitalną (obsługa tymczasowego stanowiska przystankowego Knurów Szpitalna Rondo), Ułanów, Aleją Lipową do parkingu przy Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Knurowie. W tym rejonie zostanie utworzony przystanek Knurów Aleja Lipowa. Przystanek ten będzie przystankiem końcowym i początkowym dla tej linii. W przeciwnym kierunku trasa prowadzona będzie analogicznie. 
 • LINIE 8 i 58 od ok. godz. 16:20 do ok. 19:30 nie będą kursować ulicami: Bojkowską w Gliwicach na odcinku od Szybu do granicy z gminą Gierałtowice, Rolników, Dożynkową, Knurowską, Graniczną; Knurowską, 1 Maja, Kosmonautów, Szpitalną, Wilsona, Dworcową, w Knurowie; oraz Roboty i Korfantego w Gierałtowicach. Autobusy tych linii kursować będą w skróconej relacji: Gliwice Lipowa – Bojków Szyb [n/ż]. Przystanek Bojków Szyb [n/ż] będzie dla tych linii przystankiem końcowym i początkowym. Linia obsługiwać będzie wszystkie przystanki na trasie objazdu.
 • Dla LINII 41 i 669 od ok. godz. 17:20 do ok. 19:00 wprowadzony zostanie podział tras na dwa odrębne odcinki. Autobusy tych linii kursować będą w relacji: Gliwice Plac Piastów – Przyszowice Kościół, Paniówki Plac Kościelny – Mikołów Nowa lub Bykowina Grzegorzka.
 • LINIA OKRĘŻNA 720 będzie kursowała w centrum Zabrza w godzinach 05:00 – 23:00 na trasie skróconej, z przebiegiem od Trocera ulicami: Wolności, de Gaulle`a, Roosevelta, 3 Maja do Goethego, bez obsługi przystanków: Zabrze Plac Słowiański, Zabrze Webera, Zabrze Ogród Botaniczny [n/ż], Zabrze Stadion, Zabrze Czołgistów, Zabrze Struga, Zabrze Matejki, Zabrze Hala Sportowa, Zabrze Ślęczka i Zabrze Jagiełły. Tymczasowo będą obsługiwane przystanki: Zabrze Damrota, Zabrze de Gaulle’a (przy ulicy Wolności), Zabrze Komenda Policji i Zabrze Politechnika Śląska.

fot. 73. Tour de Pologne 2016

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane