piątek, 21 lipca 2017

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 87: Frankfurt-Königsteiner Eisenbahn FKE (Niemcy)

Mała letnia zmiana! Dzisiaj odwiedzimy Hesję, wraz z jej stolicą - Frankfurtem nad Menem. To tutaj, na dworcu kolejowym Frankfurt-Höchst, rozpoczyna się lokalna linia kolejowa FKE, a dokładnie Frankfurt-Königsteiner Eisenbahn.

Koncesję na budowę odcinka wydano 12 marca 1901 roku na rzecz koncernu BBB. Niezwłocznie rozpoczęto budowę linii przez Kelkheim do miejscowości Königstein. Uroczysta ceremonia otwarcia tej linii kolejowej odbyła się 20 lutego 1902 roku, a z dniem 24 lutego rozpoczęto regularne przewozy. W roku 1946 linię znacjonalizowano. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku wprowadzono trakcję spalinową, a ostatni parowóz wycofano ze służby 30 maja 1969 roku. W latach 70. pojawiła się koncepcja włączenia linii w sieć frankfurckiego S-Bahn. 1 stycznia 1983 roku zarząd nad trasą przejęły Hessische Landesbahn (HLB).

Linia obsługiwana jest w ramach linii 12, której pociągi kursują między stacjami Königstein a Frankfurt Hauptbahnhof. Pociągi kursują co pół godziny od poniedziałku do soboty oraz co godzinę w niedziele i święta. Czas przejazdu całej trasy wynosi 38 minut, wliczając 3-minutowe postoje na dworcu Frankfurt-Höchst. Linia jest oczywiście normalnotorowa.


fot. www.das-eiserne-netz.de

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane