sobota, 1 lipca 2017

KRAKÓW: za dwa tygodnie zamkną Grzegórzecką dla tramwajów!

Ta informacja zmroziła Kraków. PKP PLK oficjalnie potwierdziło, że już za dwa tygodnie, dokładnie od 15 lipca, wstrzymany zostanie ruch tramwajów na odcinku od węzła Starowiślna do Ronda Grzegórzeckiego. Ma to związek z rozpoczęciem prac przy ogromnej inwestycji, jaką jest kompleksowa modernizacja i rozbudowa kręgosłupa Krakowskiego Węzła Kolejowego, czyli odcinka Kraków Główny - Rudzice. Dla tramwajów zamknięty zostanie przejazd pod wiaduktem kolejowym na Grzegórzeckiej, a jest to spowodowane przystąpieniem do prac przy przebudowie samego wiaduktu i rozbieraniu nasypu kolejowego pod torami (zostanie zastąpiony estakadą). Najgorsze jest to, że równocześnie trwać będzie remont węzła tramwajowego Dworzec Główny. I to do września...

Na szczęście w czasie tras przejezdna pozostanie ulica Grzegórzecka. Pozwoli to uruchomić komunikację zastępczą, która według zapowiedzi ZIKiT ma kursować z wysoką częstotliwością. Tramwaje na Grzegórzecką wrócą dopiero 29 września, a więc tuż przed początkiem roku akademickiego. W tym czasie, do otwarcia przejazdu tramwajowego pod Dworcem Głównym, jedyny sensowny objazd prowadzić będzie ulicą Długą i przez tunel, oczywiście do czasu kolejnego źle zaparkowanego samochodu. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem wydaje się czasowy, absolutny zakaz parkowania wzdłuż torowiska tamże. Istnieje co prawda także trasa przez estakadę Lipska-Wielicka, jednak odległość tego traktu od centrum dyskwalifikuje go jako istotny wentyl bezpieczeństwa.

Jak na razie już dziś zamknięto ulicę Blich - to na potrzeby wybierania estakady. Póki co prace nie wpłyną zasadniczo na ruch pociągów między dworcem w centrum a stacją w Płaszowie. Dodatkowo, w czasie zamknięcia torowiska na Grzegórzeckiej, ZIKiT przeprowadzi punktowe remonty na tej trasie w miejscach, w których tory są najbardziej zużyte i zniszczone. Pozwoli to nie generować dodatkowych problemów komunikacyjnych w późniejszym terminie.

fot. PKP PLK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane