wtorek, 25 lipca 2017

LUBLIN: Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa wróci do Nałęczowa!

W roku 2001 Nadwiślańska Kolej Dojazdowa przeszła do historii. Później pociągi pojawiały się tylko sezonowo, a w 2008 roku, ze względu na uszkodzony wiadukt, przestały docierać do Nałęczowa. Po przejęciu pieczy nad kolejką przez Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu Lubelskim latem 2011 roku Nałęczowska Kolej Dojazdowa wznowiła kursowanie pod nazwą Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa i teraz, jak donosi Kurier Lubelski, pociągi wąskotorowe mają ponownie dojeżdżać do Nałęczowa!

Powiat opolski pozyskał na remont linii kolejowej między Karczmiskami a Nałęczowem ponad 8 milionów złotych. W trakcie modernizacji nie zostanie naprawiony jedynie tor i uszkodzony most. Większość przystanków na trasie zostanie zmodernizowana i przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo jeden z wagonów kolejki ma być poświęcony Bolesławowi Prusowi. Na trasie kolejki zaplanowano też specjalny przystanek w Kęble, dedykowany pielgrzymom udającym się do kościoła Matki Kębelskiej w Wąwolnicy.

Z prawie 8,5 miliona złotych, przeznaczonych na remont 24-kilometrowej trasy, blisko 5,5 miliona wyłoży Unia Europejska. Pozostałą kwotę wysupłają samorządy: powiat opolski, gmina Nałęczów, Poniatowa, Wąwolnica i Karczmiska. Prace przy modernizacji odcinka mają ruszyć w przyszłym roku i potrwać dwa lata.

fot. Ekomuzeum Lubelszczyzny

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane