środa, 12 lipca 2017

"Nocna Szyna" Odcinek 182: Berlin, linia M10

Odnalezione nagranie w temacie linii M10 może i nie jest ciekawe, ale samą linię warto odnotować. Linia M10 jest bowiem sztandarowym przykładem linii kursującej prostą trasą z pominięciem centrum. Dzisiejsza końcówka Warschauer Strasse, położona w samym sercu miasta, niegdyś znajdowała się tuż przy granicy miedzy Berlinem Wschodnim a Zachodnim.

Przed wiele lat na trasie z Warschauer Strasse do Eberswalder Strasse kursowała linia 4. W roku 1993, kiedy weszło w życie ujednolicenie numeracji, zamieniono ją w linię 20. I to właśnie linia 20 zmieniła się z czasem w linię M10. W roku 2006 dobudowano torowisko do Nordbahnhof, natomiast od grudnia 2014 linia dociera do nowego Dworca Głównego. Z kolei na przeciwległym krańcu dzisiejsza końcówka Warschauer Strasse, przedłużona z poprzedniej lokalizacji na Revalerstrasse, została uruchomiona w 2000 roku by ułatwić przesiadki na metro.

Z linią M10 związane są plany budowy trasy tramwajowej przez Szprewę, do krańca Hermannplatz. W tym celu w roku 1995 zbudowano nawet parę torów tramwajowych na Oberbaumbrücke, które na ten moment nie są wykorzystywane. Linia liczy obecnie ponad 9 kilometrów długości i ma 27 przystanków. Kursuje co nawet 5 minut w szczycie oraz co 10 w święta. Jest to jedna z tych linii, które nigdy nie śpią. W noce weekendowe kursuje co kwadrans, natomiast w pozostałe dni tygodnia możemy ją spotkać na przystankach co pół godziny przez całą noc.


fot. Youtube

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane