środa, 19 lipca 2017

"Nocna Szyna" Odcinek 183: Berlin, linia M13

Linia tramwajowa M13 łączy dworzec S-bahnu i metra przy Warschauer Strasse z dzielnicą Wedding (końcówka Virchow-Klinikum), okalając centrum trasą brzegiem dzielnicy Lichtenberg, potem przez Fennpfuhl, Weisensee i południową część Pankow. Stanowi skomunikowanie ważnych stacji szybkiej kolei: Frankfurter Allee oraz Bornholmer Strasse, a także kilku stacji berlińskiego metra.

Protoplastą linii M13 była linia 3, kursująca z Warschauer Strasse do pętli przy Bornholmer Strasse. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, gdy linię 3 skierowano całkiem gdzie indziej, na omawianym dziś odcinku zastąpiła ją linia 23. W połowie lat 90. przystąpiono do przedłużania linii tramwajowej wgłąb dzielnicy Wedding. Najpierw, 14 października 1995, uruchomiono około kilometr torowiska między Bornholmer Strasse a Osloer Strasse, co umożliwiło dotarcie do stacji metra linii U8 i U9, a dwa lata później, dokładnie 25 października 1997 roku, otwarto trasę do pętli Virchow-Klinikum.

Dziś linia liczy ponad 17 kilometrów i 39 przystanków. Nie należy też do rozkładowo najsilniejszych. Co prawda ciągu dnia kursuje co 10 minut, ale wieczorem i rano już tylko co 20 minut. Tak po krakowsku, chciałoby się rzec.


fot. Alex (bahnbilder.de)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane