poniedziałek, 24 lipca 2017

RZESZÓW: Jasło chce wykorzystać SKPL Cargo na trasie do Gorlic!

Jak poinformował w ubiegłym tygodniu portal TerazJaslo.pl, powiat jasielski chętnie uruchomiłby regularne połączenie kolejowe w relacji Jasło - Gorlice. Analiza możliwości trwa. Przewoźnikiem miałyby być rzecz jasna SKPL Cargo, które już za kilka dni zadebiutują w Bieszczadach, na tzw. łupkowiance. Oczywiście wprowadzenie wspomnianych kursów do rozkładu jazdy wymagałoby finansowego wkładu samorządów, ale dzięki konkurencyjnym cenom może się to okazać bardzo dobrym rozwiązaniem.

SKPL Cargo, odkąd nabyło od Kolei Czeskich jednostki motorowe serii 810 (motoraczki), jest niemal rozchwytywane wszędzie tam, gdzie ruch kolejowy umarł, a nie powinien. Dzięki tym wygodnym jednostkom możliwe jest uruchamianie pociągów stosunkowo niewielkim kosztem, a dodatkowo ich parametry trakcyjne sprzyjają płynnej obsłudze tras wykazujących brak potężnych potoków pasażerskich. Do takich relacji niewątpliwie trasa z Jasła do Gorlic należy, choć atrakcyjny rozkład jazdy z pewnością przyciągnie do pociągów wielu okolicznych mieszkańców, a przede wszystkim turystów.

Dodatkowo, jak powiedział portalowi starosta jasielski, przewoźnik chętnie pozyska tabor elektryczny do skierowania na tę trasę, co mogłoby się okazać jeszcze tańsze niż trakcja spalinowa. W sumie, skoro istnieje czynna sieć trakcyjna, dlaczego z niej nie skorzystać? Ważne jest, że samorządy dostrzegają potrzebę reanimacji kolei na Podkarpaciu, która podupadła już w stopniu przerastającym najśmielsze oczekiwania. Zgodnie z informacjami z jasielskiego starostwa, SKPL zaproponował stawkę dopłaty do kilometra stanowiącą zaledwie połowę stawki proponowanej przez Przewozy Regionalne. Zresztą samorząd poszedł krok dalej i rozpoczął także rozmowy w sprawie uruchomienia połączenia transgranicznego aż ze Stróż lub Gorlic do ukraińskiego Chyrowa, przy czym tutaj nie obejdzie się bez wsparcia ministerialnego.

Tymczasem za tydzień SKPL Cargo wyjedzie na trasę z Sanoka przez Zagórz do Łupkowa, gdzie operować będzie w dni powszednie. O rozkładzie jazdy pisać będę już wkrótce. Sprawie połączeń na zachód od Jasła też będę się przyglądać.

fot. Youtube

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane