czwartek, 27 lipca 2017

Startuje 74. Tour de Pologne - wielkie emocje i duże utrudnienia

Już w sobotę, 29 lipca, wystartuje po raz 74. wyścig kolarski Tour de Pologne. Jego trasy przebiegać będą wyłącznie w obrębie trzech województw: małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego.

Wyścig rozpocznie się Etapem 1, który nietypowo umiejscowiono w Krakowie - mieście, gdzie zwykle odbywał się finał wyścigu. Ze względu na potężne utrudnienia komunikacyjne w stolicy Małopolski zdecydowano się ograniczyć bytność kolarzy w mieście, organizując Etap I na trasie z centrum do Swoszowic (start ostry), i dalej przez Siepraw, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Kaszów i Liszki z powrotem do Krakowa, gdzie po przejeździe przez Wolę Justowską kolarze zrobią trzy pętle wokół Błoń. Tam także urządzona została meta etapu.

Od 30 lipca do 1 sierpnia TdP gościł będzie na Śląsku, gdzie odbędą się Etapy 2, 3 i 4. W niedzielę, 30 lipca, kolarze pojadą z Tarnowskich Gór przez Piekary Śląskie, Bytom i Chorzów do Katowic, gdzie meta tradycyjnie zostanie urządzona przy Spodku. Tym razem więc konurbacja górnośląska zostanie oszczędzona pod względem komunikacyjnym w środku tygodnia. Etap 3, który odbędzie się w poniedziałek 31 lipca, powiedzie z Jaworzna przez Oświęcim i Bielsko-Białą do Szczyrku. Tutaj należy spodziewać się sporych utrudnień na drogach, zwłaszcza w wiecznie zakorkowanym ostatnio Oświęcimiu... Etap 4, który przeprowadzony zostanie 1 sierpnia, pociągnięto z Zawiercia przez Olkusz, Trzebinię, Żarki, Libiąż, Bieruń, Tychy, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Knurów do Zabrza.

Ostatnie trzy etapy odbędą się z dala od tego rejonu. Etap 5 wyruszy z Nagawczyny pod Dębicą, i przez Okonin, Wielopole Skrzyńskie dojedzie do Czudca, skąd przez Lubenię i Tyczyn dotrze do Rzeszowa - meta na alei Cieplińskiego. Etap 6 i 7 to odcinki górskie. Etap 6 wyruszy spod Kopalni Soli w Wieliczce przez Dobczyce i Mszanę Dolną do Rabki-Zdroju, po czym przez Czarny Dunajec dotrze do Zakopanego. Ostatni, 7. etap wyścigu, to tradycyjna pętla górska ze startem w Bukovina Resort i metą w Bukowinie Tatrzańskiej.

Kolarze w ciągu tygodnia przejadą 1122,5 kilometra. Wywoła to jak zawsze mnóstwo emocji kibiców i tyleż samo utrudnień. Mieszkańcy miast, które corocznie odwiedza peleton, są już jednak przyzwyczajeni do okresowych kłopotów.
mat. organizatora

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane