poniedziałek, 24 lipca 2017

SZCZECIN: kolejne działania na rzecz SKM!

W poniedziałek, 10 lipca, marszałek województwa zachodniopomorskiego, pan Olgierd Geblewicz, złożył podpis pod porozumieniem w sprawie budowy systemu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, która pozwoli zrewolucjonizować transport szynowy w Szczecinie i okolicach. Realizacja tego przedsięwzięcia wkracza więc w całkiem nową fazę - pozostaje tylko zdobyć pieniądze. A chodzi o niemałą kwotę, bo dofinansowanie na wartą ponad 740 milionów złotych inwestycję ma sięgnąć pona pół miliarda.

Realizacja projektu SKM pozwoli na całkowitą zmianę oblicza lokalnej kolei w tym regionie. Pojawią się nowe przystanki, tabor, istniejące trasy zostaną zmodernizowane, a ponadto pociągi osobowe wrócą na trasę do Polic. Projekt pod nazwą "Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 406, 351, 273" stanowi wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (lider zespołu), PKP PLK, województwa, Miasta Szczecin, Miasta Stargard oraz gmin: Goleniów, Gryfino, Kobylanki, Police i Stargard. Dzięki zawartemu porozumieniu dla projektu można starać się pozyskać środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, przyznawane w ramach konkursu wniosków.

Już teraz zachodniopomorskie jest w trakcie realizacji zamówienia na 17 nowych EZT z Newagu, i w ramach opcji z pewnością skorzystają z prawa opcji na kolejne 10 jednostek, właśnie z myślą o Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Projekt SKM zakłada prace infrastrukturalne, w tym dobudowę drugiego toru na odcinku Szczecin Główny – Szczecin Turzyn i całkowity lifting linii 406 do Polic. Powstaną również węzły komunikacyjne wraz z parkingami typu Park & Ride i Bike & Ride. Zbudowane zostanie 9 nowych przystanków: Szczecin Ku Słońcu, Szczecin Arkońska, Szczecin Nad Odrą, Police Piłsudskiego, Szczecin Trzebusz, Goleniów Park, Szczecin Dunikowo, Szczecin Żydowce, Szczecin Łasztownia. Wniosek o dofinansowanie do POIiŚ zostanie złożony jeszcze w lipcu, natomiast rozstrzygnięcie konkursu powinno nastąpić w pierwszym kwartale 2018 roku. Realizację inwestycji zaplanowano na lata 2018-2022.

fot. Stowarzyszenie SOM

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane