poniedziałek, 3 lipca 2017

WARSZAWA: gminy chcą, województwo nie, czyli szanse na pociąg po linii na Siekierki

Samorządy powiatu piaseczyńskiego bardzo chcą uruchomienia pasażerskiego połączenia kolejowego po linii prowadzącej z Piaseczna do Siekierek przez Konstancin-Jeziornę. W tym pomyśle zgodne są Gmina Piaseczno, Starostwo, Gmina Konstancin-Jeziorna oraz Gmina Lesznowola.

I choć wydaje się, że po stronie PKP PLK istnieje przychylność dla tego pomysłu, to jego realizacja nie jest wcale taka oczywista. Urząd Marszałkowski nie podziela entuzjazmu, powołując się na przejazd próbny sprzed 2 lat, podczas którego wypunktowano ogrom koniecznych prac inwestycyjnych. Analiza możliwości wprowadzenia pociągów na linię 937, czyli tzw. linię "siekierkowską", prowadzona była w roku 2010 wraz ze studium dla linii 8 do Radomia. Przesunięcia terminów koniec końców doprowadziły do rezygnacji z tego pomysłu. Województwo póki co nie planuje zajęcia się linią 937 i nie wskazuje, by zainteresowane samorządy w jakikolwiek sposób kontaktowały się z Urzędem Marszałkowskim.

Samorządowcy chcieliby, aby na trasie, poza poprawą parametrów szlakowych i zabudową mijanek, pojawiło się kilka przystanków. Na terenie gminy Piaseczno przewidziano je przy Mleczarskiej, Elektronicznej (planowana) i Julianowskiej. Przejazd z 2010 roku trwał 12 minut na trasie Nowa Iwiczna - Konstancin-Jeziorna. To atrakcyjna oferta czasowa, dzięki której ewentualne połączenie mogłoby zyskać wielu zwolenników. Biorąc pod uwagę docelową reaktywację linii kolejowej nad Jezioro Zegrzyńskie byłoby żelazną niekonsekwencją pozostawienie odłogiem linii do Konstancina, posiadającej zdecydowane większe perspektywy wystąpienia potoków pasażerskich.

fot. konstancin24.eu

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane