wtorek, 11 lipca 2017

WARSZAWA: plac Defilad zmieni się w plac Centralny

W Warszawie planują wreszcie odkurzyć plac Defilad, do którego przez lata przylgnęła łatka jednego z najbardziej zabałaganionych miejsc w stolicy. Z miasta zniknął już Jarmark Europa na dawnym Stadionie Dziesięciolecia, porządki przeprowadzono w wielu innych miejscach. Czas więc na teren wokół PKiN, gdzie od dawna zatrzymują się liczne autobusy.

W mieście ogłoszono przed kilkoma dniami konkurs na projekt przebudowy centralnej części placu Defilad. Całość przedsięwzięcia poddana zostanie szerokim konsultacjom społecznym, jednak już wiadomo, że dziki dworzec autobusowy zostanie stamtąd wyrzucony. Pod placem ma zostać urządzony parking podziemny. Architekci startujący w konkursie zaprojektują centralny fragment placu Defilad, czyli przestrzeń pomiędzy głównym wejściem do Pałacu a Marszałkowską. Pierzeję północną przyszłego placu stworzą budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Kulturze i usługom będzie dedykowana również planowana pierzeja południowa.

Autorzy najlepszych prac zostaną nagrodzeni równorzędnymi nagrodami i zaproszeni do negocjacji. Wybór najlepszej pracowni, która opracuje projekt realizacyjny placu poprzedzą konsultacje społeczne. W ich ramach odbędzie się wystawa prac konkursowych, odbędą się warsztaty i dyżury. Wnioski o dopuszczenie do uczestnictwa w konkursie pracownie architektoniczne mogą składać do 4 sierpnia. Prace będzie można składać do 24 października, a wyniki konkursu na koncepcję placu Centralnego ogłoszone zostaną na zakończenie festiwalu "Warszawa w budowie 9", zaplanowanym na początek listopada.

fot. Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane