niedziela, 20 sierpnia 2017

"Autobusem przez Polskę" Odcinek 41: Warszawa, linia 136

Kiedy 10 października 1956 roku uruchomiono w Warszawie linię autobusową 136, miała ona na celu zapewnienie połączenia Dworca Południowego (dziś Wilanowska) ze Służewcem Przemysłowym. Wyruszyła więc na trasę przez Puławską, aleję Lotników, Marynarską i Obrzeżną na pętlę przy Bokserskiej. Niecały miesiąc później, bo już 7 listopada 1956 roku trasę jej wydłużono wzdłuż ulicy Puławskiej na Wierzbno. Po roku, dokładnie 15 grudnia 1957 roku skierowano ją na nową trasę z pominięciem Mokotowa, a mianowicie z Bokserskiej przez Postępu, Marynarską, Żwirki i Wigury, Raszyńską i Aleje Jerozolimskie do krańca na Emilii Plater.

Przed kolejne kilkanaście lat trasa linii 136 zmieniała się okresowo w Śródmieściu, ze względu przede wszystkim na rozmaite prace remontowe. Autobusy kursowały raz Towarową i Złotą, raz przez Plac Starynkiewicza. 24 listopada 1974 wprowadzono zmianę trasy na Służewcu, polegającą na poprowadzeniu linii od Cybernetyki przez Rzymowskiego i Gotarda. 5 marca 1983 roku, w wyniku połączenia z linią 341, linię 136 poprowadzono przez przez Dolinę Służewiecką i plątaninę ulic na Ursynowie do pętli Ursynów Południowy. Potem były kosmetyczne zmiany ulic na trasie linii aż do końca sierpnia 1995. Od 1 września, zamiast do centrum, linię 136 poprowadzono przez Banacha, Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Aleje Jerozolimskie do Dworca Zachodniego. 2 października 2004 roku linię wydłużono do pętli CH Blue City.

1 października 2007 roku trasa linii została uproszczona i zmieniona. Poprowadzono ją wówczas z Młynowa przez Płocką, Górczewską i aleję Prymasa Tysiąclecia oraz wydłużono na południu ulicami Cynamonową i Płaskowickiej do pętli Natolin Północny. Od 1 września 2009 roku linia 136 kursuje trasą przez Racławicką i Wołoską.

Linia obsługuje na swojej trasie 45 przystanków, z czego dwa tylko w stronę Natolina, a trzy kolejne tylko w kierunku Młynowa. Kursuje z częstotliwością 10-15 minut w dni powszednie, oraz co kwadrans w dni wolne. Rozkładowy czas przejazdu wynosi od ponad 50 do nawet 70 minut.


fot. Bartłomiej Dąbal (CC BY-SA 3.0, warszawa.wikia.com)

1 komentarz :

  1. ostatnio zmieniana 3 września 2018rok

    Ulice
    Młynów – Płocka – Wolska – Skierniewicka – Kasprzaka – al. Prymasa Tysiąclecia – Bitwy Warszawskiej 1920 roku – Banacha – Żwirki i Wigury –sasanka– marynarska - Rzymowskiego - edukacji narodowej dolina -– Surowieckiego – Romera – Herbsta – Pileckiego – Ciszewskiego – Dereniowa – Indiry Gandhi – Cynamonowa – Płaskowickiej (powrót: Płaskowickiej – Lanciego – Belgradzka – Rosoła – Płaskowickiej) – Cynamonowa

    OdpowiedzUsuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane