wtorek, 22 sierpnia 2017

BYTOM: eNki znikną z linii 38

Już za dwa lata symbol Bytomia, linia 38, zmieni się najpewniej nie do poznania. Oprócz modernizacji trasy, która jest planowana w niedalekiej przyszłości, z torów zjadą kultowe tramwaje Konstal N, które już tylko w Bytomiu kursują liniowo. Z jednej strony do wielka atrakcja i prawdziwy symbol miasta i całego Górnego Śląska, z drugiej jednak strony - ogromne utrudnienie dla podróżnych, zwłaszcza starszych i niepełnosprawnych. Ponadto linia 38 pełni szczególną rolę przy okazji Wszystkich Świętych, ze względu na bliskość cmentarza Mater Dolorosa.

Kursujące tą trasą popularne eNki pochodzą z 1951 roku (#1118) i 1949 roku (#954). Najwyższy czas, by przestały funkcjonować w regularnym ruchu liniowym. Tramwaje Śląskie prowadzą obecnie postępowania przetargowe (jest już pierwsze odwołanie Siemensa), w ramach których na Śląsk ma trafić dziesięć jednoczłonowych tramwajów, z których dwa będą dwukierunkowe. Niemal pewne jest, że trafią one właśnie na linię 38. Co więcej, wspomniane wagony mają posiadać co najmniej 20% niskiej podłogi, a zatem przynajmniej jedno wejście zostanie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności.

Nie ma się chyba jednak o co martwić tak do końca. Najpewniej przynajmniej jedna eNka zostanie zachowana, by okazjonalnie wyjeżdżać na linię 38, choćby w letnie weekendy. Znając jednak Tramwaje Śląskie warto poczekać ze zbytnim optymizmem w tej materii.

fot. Odkrywam Bytom 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane