sobota, 12 sierpnia 2017

KATOWICE: lotnisko w Pyrzowicach do rozbudowy

Na przyszły rok Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, zarządca Katowice Airport, przewiduje przeprowadzenie prac mających doprowadzić do rozbudowy lotniska. Chodzi o powiększenie i przebudowę terminalu B, stanowiącego główny budynek portu lotniczego na Górnym Śląsku. Prace te mają pozwolić na podwojenie przepustowości lotniska w ciągu najbliższych 20 lat.

Teraz czekamy na ogłoszenie przetargu w tej sprawie. GTL posiada już gotową koncepcję przewidywanych prac. Podstawowym celem przebudowy 3-kondygnacyjnego obiektu ma być zwiększenie przepustowości stref check-in, kontroli bezpieczeństwa oraz boardingu. Dotychczas w Pyrzowicach powstał całkiem nowy terminal C, natomiast najstarszy terminal A został gruntownie przebudowany.

Obecnie port prowadzi szereg innych inwestycji w infrastrukturę. Trwa przekształcanie starej drogi startowej w drogę kołowania i dostosowanie pola manewrowego portu do II kategorii operacji lotniczych, których zakończenie zaplanowano na styczeń 2018 roku. Jesienią ma się rozpocząć z kolei drugi etap rozbudowy płyty postojowej cargo. Z drugiej strony, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej buduje w Katowicach nową wieżę kontroli lotów, trwają też przygotowania do uzbrojenia pomocniczego podejścia do nowej drogi startowej w system ILS, co uczyni Katowice pierwszym w Polsce regionalnym lotniskiem z tym systemem na obu podejściach.

Jakby tego było mało, niebawem rozpocznie się budowa hotelu Moxy, jaki przy lotnisku w Pyrzowicach postawi spółka Chopin Airport. Żadne inne lotnisko regionalne w tym kraju nie rozwija się tak dynamicznie. Brakuje jeszcze tylko kolei, ale to chyba kwestia czasu...

fot. Zakopane Direct

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane