piątek, 25 sierpnia 2017

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 91: linia 247 Břeclav – Lednice (Czechy)

Linia kolejowa łącząca Brzecław ze stacją Lednice, tuż przy granicy czesko-austriackiej, to krótka, lokalna linia kolejowa, na której od wielu lat prowadzony jest już tylko ruch turystyczny.

Linię zbudowało Brneńskie Towarzystwo Kolei Lokalnych na początku XX wieku. Pierwszy pociąg przejechał tę 12-kilometrową trasę 17 listopada 1901 roku. Właściwie linia ta zaczyna się dopiero na stacji Boří les, dokąd pociągi docierają z Brzecławia linią 246 prowadzącą do Znojmo. Lednice to jedna z dawnych posiadłości rodziny Lichtenstein. Do dziś znajduje się tam zamek. Ponadto w miejscowości Poštorna znajdowała się cegielnia należąca do rodziny, w której produkowano glazurowane cegły okładzinowe, zastosowane na wielu obiektach kolejowych w ciągu linii Boří les - Lednice. Najpiękniejszy budynek znajdziemy na stacji końcowej:

fot. Rolf-Dresden (CC BY 3.0, wikipedie.cz)

Trasę obsługują wyłącznie historyczne jednostki, tylko w sezonie turystycznym. Ze względu na krótką trasę i luźną zabudowę w jej przebiegu od wielu lat nie znajduje zastosowania w ruchu regularnym.


fot. Petr Michalek (Zelpage.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane