wtorek, 1 sierpnia 2017

KRAKÓW: przetarg na kolejne linie dowozowe Kolei Małopolskich

Koleje Małopolskie ogłosiły przetarg, mający na celu wyłonienie firmy, która na potrzeby przewoźnika obsługiwać będzie lokalne linie dowozowe. Po sporym sukcesie trzech funkcjonujących od dłuższego czasu linii do Byszyc (B1), Raciborska (R1) i Dobranowic (D1), małopolski przewoźnik kolejowy chce uruchomić trzy kolejne relacje.

Najpierw Koleje Małopolskie zamierzają powierzyć zlecenie wybranemu w przetargu podmiotowi na 4 miesiące, w dalszej kolejności podpisana zostanie umowa wieloletnia. Zamówienie obejmuje wszystkie linie, zarówno te istniejące, jak i planowane do uruchomienia. Rozwój linii dowozowych ma przede wszystkim zmniejszyć korki w Wieliczce i Krakowie, a także przyczynić się do walki ze smogiem w regionie.

W istniejących relacjach zajdą pewne zmiany. Zostaną one rozbudowane znacząco, i tak linia B1 pojedzie nie tylko do Byszyc, ale także przez Gorzków, Koźmice, Sierczę i Rożnową. Linia R1 obsłuży Byszyce, Grajów, Raciborsko, Koźmice i Pawlikowice, natomiast linia D1 pojedzie z Wieliczki przez Mietniów, Chorągwicę i Dobranowice do Huciska. Zupełnie nową będzie linia S1, której trasa będzie wiodła z Rzeszotar przez Ochojno, Podstolice i Grabówki do Wieliczki. Linia G1, także nowa, połączy Grabie z Wieliczką przez Węgrzce Wielkie, Kokotów, Śledziejowice i Czarnochowice. Linia G2 stanowić będzie połączenie powyższych linii, i kursować będzie w pełnej relacji z Grabia do Rzeszotar.

Zgodnie z planem nowe linie mają wyjechać na trasy z dniem 1 września tego roku. Wstępnie zakładano częstotliwość co pół godziny, jednak z uwagi na rozpoczęcie zaawansowanych prac przy modernizacji linii kolejowej w Krakowie i obniżenie się częstotliwości kursów pociągów SKA, przyjęto takt godzinny na wszystkich relacjach. Uruchamianie linii odbywać się będzie we współpracy z jednostkami samorządu lokalnego, a więc z gminami, na terenie których autobusy dowozowe będą operować.

Kto wygra przetarg i wystawi autobusy do obsługi tras? Czy będzie to MPK Kraków, Mobilis czy może całkiem inny przewoźnik? Okaże się wkrótce.

fot. Gmina Wieliczka

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane