środa, 2 sierpnia 2017

"Nocna Szyna" Odcinek 185: Kirnitzschtalbahn, czyli leśny tramwaj w Bad Schandau (Niemcy)

Krótka przerwa od żółtych tramwajów w Berlinie. Przenieśmy się na chwilę do malowniczego miasteczka uzdrowiskowego w Saksonii, zaledwie 6 kilometrów od czeskiej granicy, noszącego nazwę Bad Schandau. Funkcjonuje tam niezwykła linia tramwajowa, zwana Kirnitzschtalbahn (Kolej Doliny Rzeki Kirnitzsch), łącząca centrum miasta ze słynnym wodospadem Lichtenhainer Wasserfall.

Jedyna w całych Niemczech linia tramwajowa, jadąca przez park narodowy, uruchomiona została w sobotę 28 maja 1898 roku. Początkowo tramwaje kursowały na trasie rozpoczynające się przy hotelu Lindenhof, jednak w czerwcu 1969 roku podczas remontu linii zlikwidowane zostały dwa początkowe przystanki zlokalizowane w centrum miasteczka i cztery mijanki po drodze. Na trasie znajdziemy 7 przystanków pośrednich - wszystkie one funkcjonują jako warunkowe. Poza tym obsługiwane są dwie stacje początkowe: Lichtenhainer Wasserfall oraz Kurpark w centrum. Linia liczy obecnie 7,9 kilometra długości, a obsługują ją wiekowe pociągi tramwajowe, złożone z dwuosiowych wagonów silnikowych i doczepnych Gotha, produkowanych w latach 1957-1968.

W sezonie letnim obowiązuje letni rozkład (od kwietnia do października), zakładający kursy między 10 a 18 co pół godziny, oraz dodatkowe wcześniej i później. Tramwaje kursują do około godziny 21, codziennie. Trasa wiedzie malowniczą doliną rzeki Kirnitzsch, wijąc się brzegiem wąskiej drogi wśród urokliwych przełomów i licznych skalnych formacji. To doprawdy piękne miejsce. Rozkładowy czas przejazdu całej trasy wynosi 25 minut, ze względu na spore nachylenie trasy, ciasne łuki i wąski tor. Poza tym to linia typowo turystyczna, gdzie nie jest ważna prędkość! Linia jest bardzo popularna wśród turystów z całych Niemiec. Tramwaje przewożą rocznie około 200 tysięcy pasażerów.


fot. OVPS - Oberelbische Verkehrsgesellschaft Pirna-Sebnitz mbH

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane