czwartek, 24 sierpnia 2017

WARSZAWA: odliczanie do zamknięcia podmiejskiej linii grodziskiej

Prace przygotowawcze przed wielką modernizacją linii kolejowej 447, między stacjami Warszawa Włochy i Grodzisk Mazowiecki, przebiegają bez zakłóceń i opóźnień. Powstają przejścia podziemne, i ten etap prac ma zostać planowo zakończony 2 września. Oznacza to, że od 3 września na 12 miesięcy pociągi Kolei Mazowieckich i SKM Warszawa znikną z tej trasy i zastąpione zostaną autobusami. Nic nie wskazuje na to, by cokolwiek miało ten harmonogram zaburzyć.

PKP PLK planuje, że modernizacja linii pozwoli podnieść maksymalną prędkość pociągów z 80 do nawet 120 km/h, a tym samym skrócić czas jazdy między Grodziskiem a Warszawą o 5 minut. Wprawdzie nie jest to spektakularna różnica, jednak dzięki przyspieszeniu jazdy i nowoczesnym systemom sterowania ruchem znacznie zwiększy się przepustowość linii 447, co pozwoli ostatecznie nawet na podwojenie ilości połączeń w ciągu doby. Aby maksymalnie skrócić czas prac, wykonawca będzie gruntownie modernizował oba tory naraz, a jest to w sumie 22 kilometry trasy. Dodatkowo nową twarz zyskają dworce i przystanki, a całości dopełni powstający już nowy przystanek w Parzniewie, który przysłuży się przede wszystkim nowym osiedlom w Pruszkowie.

Podczas modernizacji całość ruchu kolejowego przejmą autobusy zastępcze, uruchamiane przez Koleje Mazowieckie i ZTM Warszawa. Każda gmina będzie posiadała swoją linię, która dowiezie pasażerów do Dworca Zachodniego w Warszawie z częstotliwością nawet 15 minut. W ciągu Alej Jerozolimskich funkcjonować będzie specjalnie wytyczony buspas o długości 6 kilometrów, który w założeniu ma ułatwić dotarcie autobusem do centrum stolicy.

W najbliższych dniach podam tutaj, w ramach odświeżenia, szczegóły dotyczące funkcjonowania komunikacji zastępczej i zmienionego rozkładu jazdy pociągów, które kursować będą torami dalekobieżnymi.

fot. Zachodnie Mazowsze

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane