poniedziałek, 4 września 2017

ŁÓDŹ: czy kolej znów połączy Radom z Łodzią?

Linia kolejowa 22, wiodąca z Tomaszowa Mazowieckiego przez Drzewicę i Przysuchę do Radomia, liczy prawie 90 kilometrów długości i jest jedną z linii stykowych między województwami łódzkim i mazowieckim. Od grudnia 2015 roku między Drzewicą a Tomaszowem Mazowieckim nie jest prowadzony ruch pociągów, choć trasa pozostaje zelektryfikowana i w zasadniczej części posiada dwa tory. Prawda jest jednak taka, że na wspomnianym łódzkim odcinku linii 22, ostatnie prace torowe prowadzono ponad 30 lat temu, gdzieś w okolicy roku 1982, może 1983. Od lat między Radomiem a Drzewicą, operują swoim dość szczątkowym rozkładem Koleje Mazowieckie. Po łódzkiej stronie nie dzieje się nic. Może się to jednak zmienić, ponieważ prace torowe, choć w okrojonym zakresie, będą prowadzić PKP PLK.

Prace prowadzone będą między Drzewicą a Przysuchą, czyli de facto na granicy województw. Wyremontowany zostanie tor szlakowy nr 1, przy czym elementy torowiska pozostające w dobrym stanie nie będą wymieniane na nowe. Nie będzie prac przy mostach i przepustach ani urządzeniach sterowania ruchem. Względem linii 534 Koluszki – Mikołajów, poza remontem toru 1 i fragmentów toru 2 w obrębie stacji Słotwiny, prace obejmą też peron w Słotwinach oraz sterowanie ruchem, sieć trakcyjną. Podobne prace przewidziano dla stacji Mikołajów. Przebudowa ma pozwolić na osiągnięcie prędkości szlakowej do 120 km/h dla toru nr 1, w kwestii składów pasażerskich. Czy to wystarczy, by wznowić połączenia kolejowe?

Niestety, zanim do tego dojdzie, trzeba poczynić z Mazowszem niezbędne ustalenia. Linia 22, choć ujęta w Planie Transportowym Województwa Łódzkiego, stanowi wariant uzupełniający dla określonej w Planie Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Województwa Łódzkiego do roku 2020 z perspektywą do roku 2030. Wszystko zależy więc od posiadanych środków i porozumienia się z województwem mazowieckim, które operuje linią na swoim terenie. Zresztą, do tego czasu jeszcze daleka droga, jako że prace remontowe nie pozwolą uruchomić pociągów wcześniej niż w grudniu 2018 roku. Łódzkie jednak będzie badać popyt i zastanawiać się nad celowością i ewentualnym kształtem rozkładu jazdy, na etapie uzgadniania oferty przewozowej. Dziś na linii spotkamy 5 par pociągów Radom - Drzewica i dwie do Przysuchy w dni robocze. Czy niebawem dołączą kolejne, albo czy przynajmniej pojawią się połączenia z Łodzi czy Koluszek do Drzewicy, zapewniające skomunikowanie? Odpowiedź najwcześniej za rok...

Na razie pociągiem od Radomia tylko do Drzewicy, a co dalej? (fot. Radom24.pl)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane