czwartek, 14 września 2017

RYGA: nowa linia tramwajowa do Skanste

W drugiej połowie przyszłego roku, w łotewskiej Rydze rozpocznie się budowa nowej linii tramwajowej, która prowadzić ma przez dzielnicę Skanste. Komisja Europejska zatwierdziła finansowanie tego projektu, wycenionego na niemal 100 milionów euro. Nowa linia ma mieć ponad 3,5 kilometra długości. Na projekt składa się także przeprowadzenie niezbędnych prac infrastrukturalnych na istniejących trasach, powiązanych z nową linią.

Fundusz Spójności dopłaci do inwestycji prawie 66 milionów euro. Poza budową trasy i towarzyszącymi pracami infrastrukturalnymi, Ryga wzbogaci się o 12 nowych, niskopodłogowych tramwajów. Na nowej trasie znajdzie się aż 11 przystanków. Zadanie wymusi przebudowę niektórych ulic w mieście, dodatkowo zmodernizowany zostanie system sterowania ruchem.

Władze Rygi, wbrew protestom organizacji pozarządowych i ekologów, liczą, że nowa linia tramwajowa przyczyni się do ożywienia gospodarczego dzielnicy Skanste. Obawy o stan zabytkowego cmentarza wydają się całkowicie pozbawione sensu, natomiast ze względów ekologicznych właśnie taki kształt nowej linii miał szansę na dofinansowanie i ostatecznie je uzyskał. Prace budowlane mają zakończyć się w roku 2022.

fot. Youtube

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane