wtorek, 5 września 2017

WARSZAWA: wspólny bilet kolejowy od 11 września

Trzech kolejowych graczy, wywodzących się z grupy PKP, a więc PKP Intercity, Przewozy Regionalne i SKM Trójmiasto, od 11 września będą sprzedawać coś, co roboczo nazwać można "wspólnym biletem". Będzie to produkt, który pozwoli za pomocą jednego blankietu, dokonując jednej opłaty za przejazd, odbyć dowolną kombinowaną podróż koleją na terenie Polski. Po rozmaitych pomysłach na ułatwienie podróży, jak np. bilet weekendowy Razem w Polskę czy wprowadzony ostatnio Wspólny Bilet Samorządowy, to chyba najlepszy pomysł kolejowy w tym kraju.

Wspólny bilet obowiązywać będzie we wszystkich krajowych pociągach przewoźników. Według Krzysztofa Mamińskiego, prezesa PKP, zaproszeni zostaną do udziału w produkcie także samorządowi przewoźnicy, co raczej spotka się z przychylną ich decyzją. Na początek bilety takie będą dostępne wyłącznie w kasach, ale docelowo mają pojawić się także w internecie. W pierwszych tygodniach obowiązywania wspólnego biletu nie należy się więc spodziewać ogromnych efektów sprzedażowych.

Jednego można oczekiwać z pewnością - mimo miesięcznych testów systemy informatycznie się poblokują na bank, i wolałbym się oczywiście mylić, ale już nieraz miało być świetnie, a było jak zwykle. Oczywiście ten ogromny krok jest ważny, bo pozwoli dużo łatwiej podróżować, ale idealnym rozwiązaniem byłaby wspólna, odległościowa taryfa na przejazdy łączone, rozliczana proporcjonalnie między przewoźników. Czy tego doczekamy?

fot. WP Wiadomości

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane