piątek, 1 września 2017

WARSZAWA: ZKA na czas zamknięcia linii grodziskiej - Koleje Mazowieckie

Rozpoczynający się remont linii kolejowej 447, czyli tzw. linii grodziskiej, wymusi od 3 września całkowite jej wyłączenie z ruchu pociągów podmiejskich. Jak już wcześniej wspominałem, wszystkie stacje między Warszawą Zachodnią a Grodziskiej Mazowieckim pozostaną na około 12 miesięcy pozbawione obsługi szynowej, a jedyną alternatywą będzie korzystanie z Zastępczej Komunikacji Autobusowej. Warte zapamiętania jest także to, że poza linią R1 do Skierniewic zmiany dotkną także linię R3 jadącą w kierunku Łowicza. Pociągi linii R3 nie będą obsługiwać przystanku Warszawa Włochy, a dodatkowo wybrane kursy omijają również przystanki Warszawa Ursus Północny i Warszawa Gołąbki.

Na potrzeby zmian Koleje Mazowieckie uruchomią trzy linie ZKA, z których jedna podzielona została na dwa warianty. Będą to linie ZG, ZM, ZB oraz ZBA, będąca wariantem tej wcześniejszej. Sposób funkcjonowania linii autobusowych będzie następujący:

LINIA ZG połączy Grodzisk Mazowiecki z Warszawą Zachodnią, obsługując po drodze wszystkie stacje wyłączone z obsługi. Autobusy operować będą przez cały dzień, w dni powszednie z bazową częstotliwością 15 minut (okresowe wzmocnienia w szczycie), natomiast w dni wolne co 25-30 minut. Czas przejazdu całej trasy wyznaczono na około 70 minut, przy czym należy spodziewać się opóźnień ze względu na korki.

LINIA ZB połączy Warszawę Zachodnią z Pruszkowem i dalej, z Brwinowem. Podobnie jak poprzednia, kursować będzie ona codziennie, co 10-15 minut w dni robocze oraz co pół godziny w dni wolne. Prognozowany w rozkładzie czas przejazdu wyniesie 32-35 minut.

LINIA ZBA stanowić będzie wariant linii ZB, i będzie to bezpośrednie połączenie Warszawy i Brwinowa z pominięciem Pruszkowa. Kursy linii ZBA odbywać się będą wyłącznie w dni robocze w szczycie popołudniowym, od 15:02 do 18:42 w takcie co 20 minut. Czas przejazdu takiego szybkiego kursu przewidziano na około 28 minut.

LINIA ZM stanowić będzie linię dowozową między Milanówkiem a Grodziskiem Mazowieckim. Linia funkcjonować będzie wyłącznie w dni robocze, w godzinach szczytu. Rano kursy odbywać się będą między 5:25 a 9:00 z częstotliwością 15-25 minut, natomiast po południu między 14:30 a 18:30 co kwadrans. Linia zapewni dojazd do pociągów Kolei Mazowieckich, które zatrzymają się w Grodzisku Mazowieckim. Umożliwi także dotarcie z dworca w Grodzisku do końcowej stacji WKD.

W czasie prac modernizacyjnych na linii 447 warto pamiętać o istnieniu Warszawskiej Kolei Dojazdowej, która zapewne będzie w stanie przyjąć część pasażerów, zwłaszcza poza szczytem. Ponadto wszystkie linie zastępcze, jadące do samej Warszawy, będą zatrzymywać się na przystanku Warszawa Aleje Jerozolimskie, gdzie istnieje możliwość dogodnej przesiadki na pociągi w kierunku centrum miasta.

mat. ZTM Warszawa

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane