piątek, 8 września 2017

WROCŁAW: tramwaj na Nowy Dwór z decyzją środowiskową - czekamy na przetarg!

Koniec sierpnia we Wrocławiu przyniósł prawomocną decyzję środowiskową dla budowy, oczekiwanej w mieście od dawna, trasy tramwajowo-autobusowej z centrum na osiedle Nowy Dwór. Dzięki temu możliwe jest ogłoszenie przetargu. Miasto planuje, że inwestycja mogłaby się rozpocząć już w 2018 roku, a jej zakończenie przewidywane jest na rok 2020.

Losy tramwaju na Nowy Dwór są zawiłe i długie. Najpierw miał być szybki tramwaj, potem specjalna, wydzielona trasa autobusowa, a ostatecznie stanęło na trasie dostępnej dla tramwajów oraz autobusów. Osią problemów był tutaj przede wszystkim wiadukt nad rozległym terenem zajętym przez tory kolejowe. Trasa na Nowy Dwór jest planowana jako wydzielona, odrębna jezdnia,biegnąca od placu Orląt Lwowskich do skrzyżowania Strzegomskiej z Rogowską. Potem tramwaje pojadą wokół osiedla Nowy Dwór, do pętli przy Rogowskiej. Przetarg na wykonanie tej inwestycji ma zostać ogłoszony już wkrótce, jeszcze jesienią. Postępowanie będzie prowadzone w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Jeżeli Wrocławskie Inwestycje się wyrobią, umowa z wyłonionym w przetargu wykonawcą może zostać podpisana jeszcze przed końcem roku.

Prognozy zakładają, że całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie około 230 milionów złotych. Miasto od dawna zabezpiecza pieniądze na własny wkład w tę inwestycję. Pozostałą kwotę dofinansuje Unia Europejska. Projekt budowy tramwaju na Nowy Dwór znajduje się na liście podstawowej.

fot. UM Wrocław

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane