piątek, 6 października 2017

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 97: linia 198 Volary - Strakonice (Czechy)

Linia kolejowa łącząca stacje Volary i Strakonice, w rozkładzie jazdy nosi numer 198. To jedna z linii położonych bezpośrednio w pobliżu granicy austriackiej.

Linia o długości 71 kilometrów przebiega przez Szumawę, a stacja w Volarach znajduje się u skraju Szumawskiego Parku Narodowego. Jako pierwszy w dniu 15 października 1893 roku uruchomiony został północny odcinek linii ze Strakonic do Vimperka. 6 listopada 1899 do eksploatacji oddano odcinek między stacją Volary a miasteczkiem Lenora. Brakujący fragment Lenora - Volary, o długości niemal 29 kilometrów, oddano do użytku 6 lipca 1900 roku.

Linia jest w całości jednotorowa i niezelektryfikowna. Pociągi kursują co mniej więcej 1-2 godziny codziennie. Najwyższym punktem na trasie jest stacja Kubova Hut', leżąca na wysokości 995 m.n.p.m. Jest to jednocześnie najwyżej położona stacja kolejowa w całej Czeskiej Republice. Linia biegnie przez 43 kilometry, od Strakonic do stacji Lipka, w dolinie rzeki Volyňki.

Na uwagę zasługują cudownie zielone lasy widziane z okien pociągu i liczne kamienne wąwozy, wykute na potrzeby położenia torów kolejowych. Ze względu na słaby stan infrastruktury pociągi kursują z prędkością maksymalnie 60 km/h.fot. Bean (Zelpage.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane