piątek, 20 października 2017

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 99: linia 026 Týniště nad Orlicí - Broumov (Czechy)

Linia kolejowa, łącząca stację Týniště nad Orlicí z przystankiem w Otovicach, tuż przy polsko-czeskiej granicy, powstała w 1875 roku, na mocy koncesji udzielonej przez cesarza Franciszka Józefa I z 14 września 1872 roku, udzielonej spółce austriackiej Staatseisenbahn-Gesellschaft. Uroczyste otwarcie nastąpiło 25 lipca 1875 roku, natomiast dzień później rozpoczęto realizację normalnego rozkładu jazdy. W całości linia 026 liczy 82 kilometry długości.

Dzisiaj pociągi obsługują tylko odcinek do Broumova. Niespełna 5-kilometrowy odcinek do stacji Otovice zastavka jest nieczynny od 12 lat. Niegdyś linia ta ciągła się przez granicę do Polski, skąd przez Tłumaczów pociągi dochodziły do Ścinawki Średniej, jednak tutaj ruch ustał zaraz po II wojnie światowej, a po krótkotrwałym uspokojeniu sytuacji politycznej na stałe został zawieszony w roku 1953. Podobny los spotkał trasę z Meziměstí do Wałbrzycha, gdzie obecnie funkcjonuje jedynie transgraniczy ruch towarowy między czeskim węzłem a polską stacją Boguszów Gorce Wschód. W miejscowości Nachod rozpoczynała się ponadto linia kolejowa przez Kudowę do Kłodzka, notabene także od dawna rozebrana.

Jako dodatek do linii 026 powstała w 1876 roku krótka łącznica między stacjami Vaclavice i Starkoč o długości zaledwie 3 kilometrów. Do dziś jest ona intensywnie wykorzystywana w ruchu pasażerskim, jako że łączy istotne z punktu widzenia ruchu lokalnego linie kolejowe, biegnące do siebie równolegle: Jaroměř - Trutnov oraz Týniště nad Orlicí - Broumov.fot. mRKEF (Zelpage.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane