piątek, 27 października 2017

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 100: Glacier Express (Szwajcaria)

Z okazji 100. odcinka Kolnosza czas na coś wyjątkowego. Tym wyjątkowym akcentem będzie, owiany legendą i słynny chyba nawet w kosmosie Glacier Express, łączący alpejskie miejscowości Szwajcarii. Trasa tego popularnego wśród turystów pociągu przebiega z Zermatt do Davos lub St. Moritz. Ze względu na położenie stacji końcowych, nazywa się go też pociągiem z Piz Bernina do Matterhorn.

Pierwsza podróż Glacier Express odbyła się w 1930 roku. Przez wiele lat kursował wyłącznie latem, ze względu na zaśnieżenie szlaku w miesiącach zimowych. Pociąg z panoramicznymi wagonami, serwującymi niezwykłe wrażenia wizualne, kursuje po torach o rozstawie 1000 mm, i znany jest jako najwolniejszy ekspres świata. Kompletna podróż zajmuje około 7,5 godziny. Po drodze pociąg pokonuje 91 tuneli i 291 mostów i wiaduktów. Przebiega też trasą przez Oberalppass (najwyżej położony punkt na trasie - 2033 m.n.p.m.), nieopodal źródeł Renu.

Pierwszy odcinek, określany jako linia Mattertal, ma niespełna 44 kilometry długości i łączy stacje Zermatt i Brig. Linia ta była otwierana etapami w lipcu 1890 i 1891 roku. Kolejny odcinek to linia Furka-Oberalp, gdzie w roku 1982 otwarto tunel o długości ponad 15 kilometrów, umożliwiający prowadzenie ruchu pociągów także zimą. Odcinek ten łączy stacje Brig z Disentis/Muster. Dalej trasa prowadzi przez Ilanz do miasta Chur, skąd pociągi kierują się w stronę St. Moritz i Davos. Od miejscowości Thusis do St. Moritz pociągi poruszają się linią Albula, od której w Filisur oddziela się linią do Davos.

Choć cała trasa to ledwie ponad 200 kilometrów, trudne położenie torowiska, stromizny i kręte ścieżki wymuszają znaczne ograniczenia prędkości. Pociągi poruszają się mniej więcej z prędkością 30-40 km/h. Na większości trasy mamy też do czynienia z mechanizmami towarzyszącymi w postaci lin i zębatek, wspomagających ruch pociągów na tym pięknym, lecz niezwykle trudnym szlaku.

Cóż więcej dodać: miłego i długiego oglądania!fot. Glacier Express - BVZ Holding

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane