środa, 25 października 2017

"Nocna Szyna" Odcinek 197: Berlin, linia 68

To już ostatnia linia tramwajowa w wielkim Berlinie, gdzie historia naznaczyła komunikacji tramwajowej twarde losy. Dziś więc w Nocnej Szynie linia 68, kursująca trasą spowitą przez bardzo przyjemne okoliczności przyrody i aż trudno uwierzyć, że to ten sam Berlin, który wszyscy znamy choćby pod postacią Unter Den Linden czy Alexanderplatz.

Linia 68 łączy niezmiennie od kilkunastu już lat dworzec kolejowy w Köpenick (pętla Hirtestrasse) z krańcem Alt-Schmöckwitz, malowniczo położonym w dawnej wiosce rozpiętej na wąskim kawałku ziemi między Langer See, Seddinsee i Zeuthener See. Trasa jej w znakomitej większości, bo aż do stacji kolejowej w Grünau, wiedzie zalesionym wybrzeżem Langer See, wzdłuż Sportpromenade. Do początku XXI wieku na trasie tej funkcjonowała w identycznym kształcie linia 86. Po ujednoliceniu numeracji pojawiła się w to miejsce linia 68 i tak pozostaje do dziś.

Linia 68 kursuje codziennie co 20 minut. Trasę rozkładowo tramwaje pokonują w 36 minut. Trasa liczy 26 przystanków w kierunku Köpenick i 24 przystanki w kierunku Alt-Schmöckwitz. W całości liczy 14,5 kilometra długości.


fot. Thomas Wendt (Bahnbilder.de)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane