piątek, 24 listopada 2017

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 104: linia 274 Jelenia Góra - Lubań Śląski (Polska)

Idąc tropem linii kolejowej 274 czas na odcinek z Jeleniej Góry do Lubania Śląskiego. Na tym odcinku linia ta wchodziła w skład dawnej Śląskiej Kolei Górskiej, która miała stanowić najszybsze możliwe połączenie Berlina z Wiedniem, jako część planowanej Centralnej Kolei Berlińsko-Wiedeńskiej.

Omawiany dziś odcinek, mający niespełna 52 kilometry długości, powstawał etapami, a budowano go od strony Zgorzelca. 20 września 1865 pociągi pojechały od Zgorzelca przez Lubań Śląski do Rybnicy, natomiast ponad 10-kilometrowy odcinek Rybnica - Jelenia Góra został oddany do użytku 11 miesięcy później - 20 sierpnia 1866 roku. W ramach pilotażowego programu elektryfikacji, trasę z Jeleniej Góry do Lubania wyposażono w sieć trakcyjną na początku 1922 roku.

Ponowną elektryfikację trasy przeprowadzono do grudnia 1986 roku. Dziś odcinek ten obsługiwany jest przez pociągi Kolei Dolnośląskich oraz pojedyncze składy Przewozów Regionalnych. Rzadko można tam spotkać pociągi elektryczne.fot. wroclaw.fotopolska.eu

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane