środa, 8 listopada 2017

"Nocna Szyna" Odcinek 198: Bazylea, linie 1 i 14

Bazylea to szwajcarskie miasto, leżące nad Renem u styku granic z Niemcami i Francją. Tramwaje pojawiły się tam 6 maja 1895 roku, od razu jako elektryczne. W Bazylei funkcjonują dwa przedsiębiorstwa tramwajowe: BVB na liniach miejskich, oraz BLT, powstałe w 1974 roku z połączenia kilku podmiejskich spółek tramwajowych w jedną: Baselland Transport AG.

Linia 1 to pierwsza linia tramwajowa w mieście. W momencie uruchomienia kursowała z krańca Badischer Bahnhof (dziś Messeplatz) przez Mittlere Brücke do centrum, gdzie kończyła przy Centralbahnplatz. Linia obsługiwana jest przez Basler Verkehrs-Betriebe (BVB). 10 września 1903 roku trasę jej przedłużono przez Spalenring do Missionsstrasse. W roku 1972 linia zmieniła się w linię okrężną 1/4, i kursowała wówczas na trasie  Mustermesse - Dreirosenbrücke – Voltaplatz – Gasstrasse – Kannenfeldplatz – Burgfelderplatz – Brausebad – Bahnhof SBB – Aeschenplatz – Bankverein – Barfüsserplatz – Marktplatz – Schifflände – Claraplatz - Mustermesse. Od 14 października 2002 roku linia 1 funkcjonuje w dzisiejszym kształcie między Dreirosenbrücke a Bahnhof SBB, dodatkowo realizując wybrane kursy wydłużone przez Messeplatz do Badischer Bahnhof.

Na odcinku Dreirosenbrücke - Messeplatz linię 1 zastąpiła w zmienionej formie linia 14. Jej historia rozpoczęła się w roku 1918 na trasie z Burgfelderplatz przez Brausebad, Centralbahnplatz, Aeschenplatz i Zeughaus do St. Jakob, na granicy kantonu. W roku 1922 linia dotarła do Pratteln. Od 30 czerwca 2001 roku kursuje z Pratteln przez Messeplatz do Dreirosenbrücke. Teraz linie 1 i 14 są ze sobą nierozerwalnie związane, ponieważ na przystanku Dreirosenbrücke tramwaje wymieniają się numerami i komntynuują jazdę do innej końcówki.

Linia 1 ma w obecnej wersji 6,8 kilometra długości, a czas przejazdu wynosi 26-27 minut. Z kolei linia 14 ma aż 12,6 kilometra długości i od początku do końca jedzie 38 minut. W sumie ten zestaw obsługuje aż 44 przystanki na trasie.


fot. CrazyD (GFDL, wikipedia.de)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane