sobota, 18 listopada 2017

ŁÓDŹ: nowe życie pętli Północna i koniec ronda na placu Wolności - duża inwestycja w centrum

Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi ogłosił kilka dni temu przetarg na opracowanie projektu gruntownej przebudowy części łódzkiego śródmieścia, obejmujący także kompleksową realizację tejże inwestycji. Kluczowym elementem projektu jest modernizacja placu Wolności, znanego w Łodzi jako tramwajowe rondo. Oczywiście z jednej strony przyniesie to wymierną poprawę jakości korzystania z tramwajów i autobusów w okolicy, ale z drugiej podnosi głosy, że zlikwidowana zostanie możliwość zawracania tramwajów na placu, co w przypadku jakiegokolwiek zatoru bądź awarii poważnie skomplikuje sytuację w mieście. 

Oprócz modernizacji placu Wolności w taki sposób, że tramwaje poruszać się będą tamtędy dwukierunkowo po klasycznych torowiskach, posiadających wydzielone perony tramwajowo-autobusowe, zmodernizowane zostaną także ulice Ogrodowa i Północna (między Zachodnią a Franciszkańską) wraz z torowiskami. Ponadto swoje oblicze zmieni pętla Północna. Prace przeprowadzone zostaną także na Nowomiejskiej (od Północnej do placu Wolności), Pomorskiej (od placu Wolności do Wschodniej) oraz Zachodniej (od Próchnika do Legionów).

Po ponad trzech latach zabiegów łódzki Urząd Miasta w końcu doprowadził do ujęcia planów modernizacji ulicy Północnej wraz z pętlą tramwajów podmiejskich w planach remontowych. Wymagało to wprawdzie włączenia tych prac w zakres większej inwestycji, jednak grunt to efekt. Faktycznie szkoda, że zmieni się docelowo układ torowy placu Wolności, ponieważ rondo tramwajowe było bardzo istotnym wentylem bezpieczeństwa dla łódzkiej sieci tramwajowej. Na oferty w przetargu miasto czeka do 19 grudnia, a więc efekty jego poznamy najpewniej dopiero w styczniu.

fot. UMŁ

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane