wtorek, 7 listopada 2017

RZESZÓW: EN57-001 objęty ochroną konserwatorską!

Po ubiegłorocznej decyzji Przewozów Regionalnych odnośnie wstrzymania złomowania pierwszego egzemplarza elektrycznego zespołu trakcyjnego serii EN57, pojawiło się światło w tunelu. Teraz już wiadomo, że optymizm nie był przesadzony, bo przewoźnik potwierdził informację o tym, że jednostka EN57-001 objęta została ochroną konserwatora zabytków. Na razie nie ma co prawda szans ja jego przywrócenie do ruchu, ale jedno jest pewne - pojazd nie zostanie stracony.

Od dłuższego czasu jednostka, wyprodukowana we wrocławskim Pafawagu w roku 1962, popadał w coraz większą niełaskę na bocznicy podkarpackiego oddziału w Przeworsku. Od roku 2009 jednostka nie kursowała w regularnym ruchu pasażerskim, jednak do końca zachowane było całe wyposażenie wewnętrzne, a także dawny wygląd zewnętrzny. Póki co nie wiadomo, kiedy pojazd odzyska dawny blask, choć Przewozy Regionalne zapewniają, że zostanie on należycie wyeksponowany. Dobrym miejscem dla niego byłaby Małopolska, gdzie przez lata EN57-001 był eksploatowany - ostatnio w ramach raczkującej kolei aglomeracyjnej, na trasach do Wieliczki, Skawiny i Krzeszowic.

Prawdziwych EN57 prawie już nie ma. Kolejne jednostki z klasyczną ścianą czołową i ryflowanymi bokami idą pod tzw. palnik. Na szczęście taki los nie spotka jednostki o numerze 001, która notabene ma już 55 lat. Przewozy Regionalne analizują obecnie, jakie kroki możliwe są do podjęcia w przedmiotowej sprawie, podczas gdy trwająca restrukturyzacja spółki ogranicza możliwości finansowe w tym względzie.

fot. FotoForum - Gazeta.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane