sobota, 25 listopada 2017

ŚLĄSKIE: Zarząd Transportu Metropolitalnego zamiast KZK GOP

Odkąd 1 lipca tego roku istnieje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, toczyły się rozmowy o tym, co i kiedy zastąpi funkcjonujący obecnie KZK GOP - firmę zapewniającą funkcjonowanie komunikacji zbiorowej na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia.

Od czwartku już wiadomo, że będzie to Zarząd Transportu Metropolitalnego. Jednostka ta ma przez cały następny rok przygotowywać się do przejęcia zadań i obowiązków KZK GOP z dniem 1 stycznia 2019 roku. Ważne jest to, że górnośląski ZTM "wchłonie" też MZKP Tarnowskie Góry i MZK Tychy. Wcześniej, bo już od stycznia 2018 roku, obowiązywać zacznie nowa taryfa. Będzie ona wprowadzana stopniowo.

Zgodnie z propozycją przedstawioną przez zarząd GZM, od 1 stycznia ma zacząć obowiązywać nowa taryfa dla biletów jednorazowych: wyjściowe ceny dla biletów papierowych i niższe dla elektronicznych (zakupione przez ŚKUP albo telefon komórkowy). A ceny wyglądać mają następująco:

  • 3,20 / 3,00 złote - bilet na jedno miasto lub 20 minut jazdy,
  • 3,80 / 3,60 złotych - bilet na dwa miasta lub 40 minut jazdy,
  • 4,80 /4,40 złotych - bilet na trzy i więcej miast lub 90 minut jazdy. 

Taryfa biletów okresowych ma być wdrażana od kwietnia. Proponowane ceny biletów normalnych to:

  • 93 złote na jedno miasto,
  • 138 złote na cały obszar,
  • 168 złotych sieciowy na okaziciela,

W okresie przejściowym, wraz z taryfą metropolii, funkcjonować ma na dotychczasowych zasadach i cenach m.in. taryfa odległościowa w przejazdach jednorazowych (w KZK GOP) czy taryfa pomarańczowa (w MZK Tychy). GZM zaproponował ponadto bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych (i gimnazjów) do ukończenia 16 roku życia, do których uprawnienie będzie przyznawane poprzez kartę ŚKUP.

fot. Świętochłowice - NaszeMiasto.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane