czwartek, 30 listopada 2017

WARSZAWA: Lotnisko Chopina do likwidacji!

Od dawna już cała Polska zastanawiała się nad tym, jak będzie wyglądać przyszłość warszawskiego Okęcia, czyli Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina. Ten port pasażerski jest największym i najważniejszym tego typu obiektem w naszym kraju, jednak za kilka lat jego funkcje ma przejąć Centralny Port Komunikacyjny, ponieważ tak postanowiła obecna partia rządząca. O ile jeszcze we wrześniu mówiło się o tym, że ostateczna decyzja odnośnie lotniska zapadnie dopiero około 2025 roku. Teraz wiadomo już na pewno: Lotnisko Chopina zostanie zlikwidowane! Zapowiedział to Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.

Całość ruchu lotniczego z Lotniska Chopina na nowe lotnisko przeniesiona ma zostać w 2027 roku. Nowe lotnisko będzie się nazywało Solidarność, a zlokalizowane będzie 45 kilometrów od Warszawy, w miejscowości Stanisławów, położonej w gminie Baranów. Tę właśnie lokalizację wybrano ostatecznie dla usytuowania tam międzynarodowego lotniska krajowego z węzłem kolejowym, przewidzianym do obsługi przez planowane trasy Kolei Dużych Prędkości.

Faktem jest, że przepustowość Lotniska Chopina zbliża się do górnej granicy. Z roku na rok przybywa pasażerów i operacji powietrznych. Sprawa ma jednak drugą stronę: co stanie się z ogromnym, 600-hektarowym terenem w atrakcyjnej części Warszawy? Okolice lotniska są świetnie skomunikowane siecią dróg, a w ostatnim czasie stworzono także bezpośrednie połączenie kolejowe z centrum miasta. Czyżby teren miał być przeznaczony na pożarcie przez deweloperów, którzy postawią tam kiedyś parki biznesowe i ekskluzywne osiedla? Z pewnością sprzedaż tak dużej działki prywatnym inwestorom pozwoliłaby na pokrycie części kosztów związanych z budową CPK.

fot. lotnisko-chopina.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane