niedziela, 31 grudnia 2017

"Autobusem przez Polskę" Odcinek 59: Warszawa, linia 172

Dziś kursuje między CH Blue City a Sadybą. Jej początki jednak były nieco inne, choć przyznać trzeba, że trzon linii utrzymał się w mocy przez wszystkie lata. Linia 172 w pierwotnym kształcie pojawiła się na stołecznych ulicach 18 kwietnia 1971 roku, kursując z Wiślickiej przez Pruszkowską, Żwirki i Wigury, Racławicką, Odyńca, Dolną, Sobieskiego i Limanowskiego na kraniec przy ulicy Konstancińskiej. Wkrótce potem, bo od grudnia roku 1973, została wydłużona wgłąb Rakowca do pętli przy Korotyńskiego. Pod koniec listopada 1974 roku trafiła z kolei na Sadybę.

Na kolejne zmiany przyszło czekać kilkanaście lat. 23 lutego 1991 roku autobusy linii 172 przekierowano przez Szczęśliwice do Dworca Zachodniego i przez kolejne lata taka trasa nie utrzymywała się bez zmian, poza drobnymi korektami przebiegu na poszczególnych ulicach. 1 grudnia 2011 roku linię 172 zabrano spod Zachodniego i skierowano ją przez Aleje Jerozolimskie do CH Blue City właśnie.

Linia 172 liczy w sumie 26 par przystanków oraz dwa przystanki jednokierunkowe. Czas przejazdu, w zależności od pory dnia, waha się od około 40 do nawet 60 minut. Linia, jako główne połączenie Ochoty z Mokotowem, kursuje w szczycie co 10 minut, natomiast w innych porach dnia i tygodnia jej częstotliwość wynosi kwadrans.


fot. BartekBD (CC BY-SA 3.0)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane