piątek, 1 grudnia 2017

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 105: linia 023 Rokytnice v Orlických horách - Doudleby nad Orlicí (Czechy)

Kolejną lokalną linią kolejową w Republice Czeskiej jest, oznaczona numerem 023, jednotorowa trasa łącząca Rokytnice v Orlických horách ze stacją Doudleby nad Orlicí. Linia ma niespełna 20 kilometrów długości i obsługiwana jest przez spalinowe wagony motorowe.

Linię zbudowała na początku XX wieku spółka Místní dráha Doudleby – Vamberk - Rokytnice, a pociągi pasażerskie kursować zaczęły tamtędy 15 października 1906 roku. W roku 1925 linię upaństwowiono. Od początku nie było żadnej przerwy w kursowaniu pociągów. Na linii, która ciągnie się w dolinie rzeki Zdobnicy, znajdziemy dwa tunele. Jadąc od stacji Doudleby pierwszy to Rybeński Tunel o długości 75 metrów. Drugim jest Pieczyński Tunel, mający 101 metrów długości. W portal tegoż tunelu wmurowana jest tablica upamiętniająca zbudowanie 1000. kilometra czeskich lokalnych linii kolejowych.

Dziś trasę tę dziennie przemierza 7 par pociągów. Godziny różnią się w zależności od dnia tygodnia. Czas przejazdu nie jest imponujący, bo wynosi 35-40 minut, za to widoki po drodze są całkiem przyjemne.


fot.  Jiří Navrátil (zelpage.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane