piątek, 29 grudnia 2017

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 109: linia 252 Křižanov–Studenec (Czechy)

Kolejną czeską linią regionalną w Kolnoszu jest trasa 252, łącząca stację Studenec na linii z Brna do Igławy ze stacją Krzyżanów, leżącą na linii Havlíčkův Brod - Brno - Kúty. Linię otwierano w dwóch etapach, które dzieliło niemal 70 lat.

Pierwszy odcinek Studenec - Oslavice - Velké Meziříčí stary dworzec uruchomiono 12 czerwca 1886 roku. Odcinek między stacjami Oslavice a Krzyżanów oddano do użytku dopiero 20 grudnia 1953 roku. Wtedy też zaprzestano obsługę starego dworca w Wielkim Międzyrzeczu, trasę tę pozostawiając jedynie w obsłudze towarowej. Zamiast tego w miasteczku pociągi zaczęły obsługiwać dwa przystanki na nowej linii.

Trasa liczy w całości 34 kilometry, jest jednotorowa i niezelektryfikowana. Pociągi rzadko kursują w pełnej relacji. Główny ruch generowany jest na odcinku Krzyżanów - Wielkie Międzyrzecze, gdzie składy pojawiają się nawet co godzinę. Na odcinku do Studenca pociągi kursują co mniej więcej dwie godziny. Jedyny skład kursujący całą trasą potrzebuje na jej pokonanie około 50 minut.


fot. Pavel Martoch (zelpage.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane