sobota, 30 grudnia 2017

KUJAWSKO-POMORSKIE: na wakacje pociągiem do Ciechocinka?

Kilka miesięcy temu pojawiła się informacja o tym, że SKPL Cargo ze Zbierska jest chętne prowadzić pociągi na odcinku Aleksandów Kujawski - Ciechocinek. Teraz okazuje się, że powiat aleksandrowski chciałby zawrzeć stosowne porozumienie z gminami leżącymi na trasie linii 245, by połączenia takie zostały reaktywowane po kilku latach zastoju. Gra toczy się o sporą stawkę, bo chodzi o nawet 10 par dziennie.

Uruchomienie połączenia w takiej formie, przy 10 para dziennie, to wydatek rzędu 600 tysięcy złotych w skali roku. Starosta aleksandrowski, poza wznowieniem przewozów, chciałby ponadto uruchomić dwa nowe przystanki na trasie, przy czym na razie nie wiadomo nic więcej o ich ewentualnych lokalizacjach. Gdyby udało się zawrzeć porozumienie, każda z jednostek terytorialnych (Gmina Aleksandów Kujawski, Miasto Aleksandów Kujawski, Miasto Ciechocinek oraz powiat aleksandrowski) musiałyby ponieść roczne koszty w wysokości 150 tysięcy złotych rocznie. Wówczas połączenie może ruszyć nawet 1 czerwca 2018 roku.

Powiat rozważał wystartowanie połączeń już od 1 stycznia, jednak ze względu na konieczność aktualizacji powiatowego planu transportowego termin ten okazał się nierealny. Zanim oczywiście dojdzie do uruchomienia pociągów, gminy muszą podjąć stosowne uchwały o przystąpieniu do porozumienia oraz zapewnić odpowiednie środki, które na rok 2018 wynosiłyby po 75 tysięcy "od łebka". Gdy się to uda, do Ciechocinka znów zaczną docierać pociągi, co z pewnością przełoży się na zwiększenie ruchu turystycznego w tej urokliwej okolicy.

fot. Youtube

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane