środa, 13 grudnia 2017

"Nocna Szyna" Odcinek 203: Bazylea, linia 10

Linia 10 to jedna z ponadmiejskich linii tramwajowych w Bazylei. Ponadto jest to najdłuższa ze wszystkich linii - liczy 26 kilometrów, przez co tramwaje jadą od krańca do krańca ponad godzinę.

Historia linii zaczęła się 6 października 1902 roku, kiedy to spółka prywatna Birseckbahn-Gesellschaft (BEB) otworzyła trasę z Bazylei do Dornach. Linia ta, po kilkunastu latach włączona do numeracji miejskiej poprzez nadanie jej właśnie numeru 10, przez wiele lat borykała się z problemami finansowymi. W latach 50. ubiegłego wieku istniała nawet groźba zastąpienia tramwajów autobusami, bo nie było środków na inwestycje w infrastrukturę i tabor. W końcu jednak udało się pozyskać samorządowe wsparcie, a w roku 1974 wszystkie lokalne spółki tramwajowe i kolejowe połączyły się w Baselland Transport AG, w skrócie BLT.

Druga część linii, a mianowicie trasa z Bazylei do Rodersdorfu, to linia kolejowa Birsigthalbahn, którą uruchomiono już w 1887 roku. Po niemal stu latach, a dokładnie w 1984 roku, przekształcono ją w linię tramwajową, a od 25 października 1986 roku cały ciąg zaczął być obsługiwany przez linię 10, która zyskała trasę Dornach - Bahnhof SBB - Rodersdorf. Linia 10 jest ponadto pierwszą linią tramwajową na terenie Bazylei, która zagląda po drodze na terytorium Francji, gdzie znajduje się przystanek Leymen.


fot. Laurent Stalder (www.trainlgb.com, GFDL)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane