sobota, 23 grudnia 2017

POZNAŃ: wokół stolicy Wielkopolski pojedzie PKM

Za mniej więcej 3-4 lata na wszystkich trasach kolejowych wychodzących z Poznańskiego Węzła Kolejowego funkcjonować mają linie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. W tej sprawie porozumienie zawarły samorządy położone wzdłuż linii kolejowych. W roli przewoźnika na tych trasach wystąpią Koleje Wielkopolskie. Trwają prace nad stworzeniem loga nowej kolejowej marki, a pierwsze pociągi pojawić się mają na trasach już w 2018 roku. Jest to wspólne przedsięwzięcie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

W pierwszej kolejności PKM ma rozpocząć kursowanie na liniach do Wągrowca, Jarocina, Grodziska Wielkopolskiego i Nowego Tomyśla. Docelowo ma ona swoim zasięgiem objąć obszar w promieniu do 50 kilometrów od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Września, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Wronki. Województwo będzie dokładać do funkcjonowania PKM 40% kosztów połączeń, natomiast powiaty dołożą od siebie 20%, a gminy w pozostałe 40%. Dzięki takiemu modelowi finansowania możliwe będzie uruchamianie zwiększonej liczby pociągów tak, by częstotliwość w szczycie osiągnęła 30 minut. Koordynatorem działań informacyjno – promocyjnych Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będzie Stowarzyszenie Metropolia Poznań.

Wdrażanie poszczególnych linii PKM potrwa do 2021 roku, a to ze względu na prowadzone przez PKP PLK prace modernizacyjne na poszczególnych liniach kolejowych. Zarządca infrastruktury deklaruje, że zdąży z realizacją wszystkich zadań we właściwym czasie. W przyszłym roku PKM dotrze, jak podano wyżej, do Wągrowca, Jarocina, Grodziska Wielkopolskiego i Nowego Tomyśla. Drugim etapem będzie wprowadzanie kolejnych relacji. Na przełomie roku 2019 i 2020 zaplanowano uruchomienie trasy do Rogoźna, na rok 2020 trasy do Wrześni i Kościana, natomiast na koniec, w 2021 roku, PKM osiągnie Gniezno i Wronki. To przedsięwzięcie kolejowe ma przede wszystkim na celu poprawę jakości szybkiego podróżowania w obrębie metropolii poznańskiej, a także znaczne ograniczenie ruchu drogowego w samym Poznaniu.

Życzę projektowi samych sukcesów!

fot. naszglospoznanski.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane