niedziela, 31 grudnia 2017

SZWAJCARIA: najbardziej stroma kolej górska w Europie!

Na zakończenie starego roku postanowiłem napisać o pewnej turystycznej ciekawostce, którą uruchomiono 17 grudnia w Szwajcarii. Chodzi mianowicie o górską kolejkę na Stoos, dzięki której o tym narciarskim ośrodku w Alpach staje się bardzo głośno.

Nowo otwarta trasa to nowoczesna kolejka szynowo-linowa, która pokonuje różnicę wysokości wynoszącą 744 metry. Takie warunki geotechniczne wymagały specjalnego podejścia, ponieważ miejscami nachylenie torów wynosi nawet 48 stopni. Podróż przebiega szybko, bo zaledwie w 4 minuty. "Pociągi" wykonują po 28 kursów w obie strony. Jest to druga po Katoomba Scenic Railway w Australii, najbardziej stroma kolej na świecie i pierwsza taka konstrukcja w Europie. Wioska Stoos leży około 50 kilometrów od Zurychu, na wysokości ponad 1300 metrów n.p.m.

Sprawność kolejki pod względem przewozu turystów zapewniają innowacyjne wagoniki, mieszczące w sumie 136 osób. Każdy z dwóch wagonów wyposażony jest w 4 cylindryczne kabiny, zawieszone labilnie w taki sposób, że podłoga pozostaje płaska bez względu na nachylenie torów do podwozia - to cylindry obracają się tak, by pasażerowie przez cały czas stali pionowo. Kolejka kursuje między 7. rano a 21:00. Cała trasa liczy dokładnie 1547 metrów, a zaczyna się w pobliżu miejscowości Schwyz, na wysokości 562 metrów. Dzięki nowej kolejce możliwe jest dotarcie do samego centrum Stoos, oferującej turystom około 35 kilometrów tras narciarskich. Nowy środek transportu jest wysoce pożądany przez turystów, ponieważ w Stoos obowiązuje zakaz ruchu samochodów. Dotąd można było się tam dostać jedynie koleją linową z Morschach.


mat. Standseilbahnen Schweiz

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane