sobota, 16 grudnia 2017

WARSZAWA: pięciu chętnych na dostawę nowych pociągów dla Metra Warszawskiego

Przed Warszawą ważna decyzja. Ze względu na trwającą rozbudowę II linii metra w niedalekiej przyszłości będzie potrzeba kolejnych pociągów do obsługi tras. Metro Warszawskie ogłosiło więc duży, największy nawet przetarg na zakup nowego taboru, bo obejmujący docelowo aż 45 składów. Do postępowania zgłosiło się aż 5 producentów, a kwota, jaką przewoźnik zamierza przeznaczyć na zamówienie, wynosi prawie 1,7 miliarda złotych brutto.

Najkorzystniejsza oferta wybrana zostanie w oparciu o kryteria ceny (50%), zużycia energii elektrycznej (24%), systemu utrzymania pojazdu (22%) i jego ekologii (4%). Bazowo chodzi o 37 6-wagonowych pociągów, z kolei prawo opcji dopuszcza zakup kolejnych ośmiu. Wagony mają służyć pasażerom nie tylko na linii II, ale także na linii I. Oferty złożyli: Stadler, CAF, Alstom, Skoda oraz Siemens z Newagiem.

Pierwszej dostawy wagonów nabywca spodziewa się w ciągu 20 miesięcy od podpisania umowy, kolejne partie mają trafiać do Warszawy w ciągu kolejnych 53 miesięcy. O prawie opcji Metro Warszawskie ma zdecydować w ciągu 30 miesięcy od podpisania umowy. Pieniądze na realizację zamówienia gwarantują środki własne Metra Warszawskiego oraz dofinansowanie w ramach dwóch programów unijnych dotyczących rozbudowy II linii metra (etapy II i III).

fot. Railway Gazette

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane