sobota, 13 stycznia 2018

MIŃSK MAZOWIECKI: kolejne miasto z bezpłatną komunikacją

Kolejne polskie miasto powiatowe dołączyło do grona posiadających komunikację miejską. Nie byle jaka to komunikacja, bo oczywiście darmowa. W poniedziałek, 8 stycznia, autobusy wyjechały na ulice Mińska Mazowieckiego. Do dyspozycji mieszkańców oddano trzy linie, łączące peryferia z centrum miasta. Wszystkie one kursują co pół godziny w szczycie porannym i popołudniowym oraz co godzinę poza nim. Kursy w dni robocze realizowane będą od rana do około 21-22 (zależnie od linii). Autobusy wyjadą w trasę także w soboty (po kilka kursów dziennie, tylko linia M3 co godzinę) między 7 a 17 oraz w niedziele i święta (po 4 kursy każdej linii) ramowo między 8 a 16.

Komunikacja pomyślana została jako bezpłatna dla uczniów do 21. roku życia oraz dla wszystkich, posiadających Mińską Kartę Mieszkańca. Przyjezdni muszą zapłacić: 2 złote za bilet normalny bądź złotówkę za ulgowy. Dla osób spoza Mińska dostępne są także bilety miesięczne za odpowiednio 60 i 30 złotych. Całość będzie kosztować miasto półtora miliona złotych, a do końca czerwca 2021 roku wozić mieszkańców będą autobusy Karsan ATAK, należące do zleceniobiorcy - PKS Polonus.

Pojawia się pytanie: skąd miasto weźmie pieniądze na sfinansowanie komunikacji? Odpowiedź jest prosta: w Mińsku Mazowieckim obowiązywać zaczęła strefa płatnego parkowania w ścisłym centrum. W godzinach od 8:30 do 16:30 w dni powszednie trzeba zapłacić 2 złote za godzinę, a abonament roczny dla mieszkańców to koszt 120 złotych. To rozwiązanie przynajmniej częściowo zrekompensuje koszty komunikacji, a dodatkowo być może odetka centrum Mińska, skłaniając mieszkańców do korzystania z nowo uruchomionych autobusów.

fot. UM Mińsk Mazowiecki

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane